
Jednoduché riešenie ako rýchlo a lacno ochladiť planétu
Nový klimatický model naznačuje, že planétu by mohlo byť možné ochladiť lacnejšie a jednoduchšie, než sa doteraz myslelo. Vedci zistili, že rozprašovaním drobných častíc do stratosféry pomocou bežných dopravných lietadiel by sa dalo globálne otepľovanie zmierniť približne o 0,6 °C. To je ochladenie podobné efektu erupcie sopky Pinatubo v roku 1991, ktorá na krátky čas globálne znížila teplotu vďaka aerosólom vyvrhnutým do ovzdušia.
Metóda známa ako stratosférická injekcia aerosólov (SAI) spočíva vo vypúšťaní drobných častíc do hornej atmosféry, kde odrážajú časť slnečného žiarenia späť do vesmíru. Doteraz sa predpokladalo, že na tento účel by boli potrebné špeciálne lietadlá schopné lietať vo výškach okolo 20 km.
Nová štúdia pod vedením Alistaira Duffeyho z University College London (UCL) však ukázala, že účinné ochladzovanie možno dosiahnuť aj vo výške okolo 13 km – teda v dosahu moderných dopravných lietadiel ako Boeing 777F. Znamená to, že namiesto desaťročí vývoja nových strojov by nasadenie mohlo trvať len niekoľko rokov. Inžinieri nasimulovali 41 scenárov injekcie aerosólov v rôznych zemepisných šírkach, výškach a ročných obdobiach pomocou pokročilého klimatického modelu UKESM1.
Najväčší chladiaci účinok dosiahli pri rozprašovaní síranových častíc vo výške 13 km nad polárnymi oblasťami (napríklad nad Aljaškou alebo južným Čile) počas jari a leta. Pri dávke približne 12 miliónov ton oxidu siričitého (SO₂) ročne model ukázal ochladenie spomínaných ~0,6 °C. Takáto „nižšia“ stratosférická injekcia má však aj nevýhody.
Účinnosť ochladzovania je len asi tretinová v porovnaní s injekciou vo výške 20 km v trópoch, takže na rovnaký efekt treba vypustiť asi trojnásobné množstvo materiálu. To zvyšuje riziko vedľajších účinkov, napríklad kyslých dažďov, a pritom chladí najmä oblasti blízko pólov, kým v tropických regiónach by vplyv bol slabší – paradoxne tam, kde je otepľovanie najnebezpečnejšie. Vedci upozorňujú, že SAI nie je bez rizík a jej prínos v nižších výškach má výrazné obmedzenia.
Napriek tomu by možnosť rýchleho nasadenia existujúcich lietadiel mohla byť cenná v prípade klimatickej núdze – napríklad ak by došlo k nečakanému prudkému otepleniu alebo kolapsu ľadovcov. Upraviť flotilu súčasných lietadiel na rozptyľovanie aerosólov by bolo oveľa rýchlejšie, než vyvíjať úplne nové lietadlá, čo potvrdzuje aj odborník Wake Smith z Yale University.
Autori štúdie však zdôrazňujú, že SAI nie je „zázračné riešenie“ klimatickej krízy. Znižovanie emisií skleníkových plynov zostáva nevyhnutné, pretože čím viac by sme sa spoliehali na umelé ochladzovanie, tým väčšie riziko vedľajších efektov by hrozilo. Technika by sa musela aplikovať opatrne a postupne – náhle prerušenie by totiž mohlo spôsobiť šok v klimatickom systéme.
Stále tiež nie je jasné, ako by taký zásah ovplyvnil zrážky, poľnohospodárstvo, prúdenie oceánov či ozónovú vrstvu. Preto vedci vyzývajú na ďalší výskum: je dôležité poznať všetky možnosti aj riziká, aby politici mohli robiť informované rozhodnutia o prípadnom nasadení geoinžinierstva.
Zdroj: thebrighterside.news
Zdroj Foto: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu