
Komentár: Po odstúpení Briana Krzanicha bude musieť Intel ťažko zabojovať o svoju budúcnosť
Len nedávno sa šéf Intelu Brian Krzanich priznal analytikovi spoločnosti Nomura Romitovi Shahovi, že AMD začína byť pre Intel ozajstnou hrozbou, a to najmä v oblasti serverov. Jeho procesory Epyc totiž zaznamenali veľký úspech, ktorý môže ešte znásobiť ich druhá generácia založená na 7 mm výrobnom procese, na ktorý Intel zatiaľ nemá odpoveď. A teraz svojím prekvapivým odchodom postavil spoločnosť pred ďalšiu ťažkú úlohu – nájsť nového generálneho riaditeľa.
Krzanich prišiel do Intelu pred viac ako 35 rokmi a väčšinu tohto času pracoval vo vedení. Za generálneho riaditeľa bol vymenovaný pred 5 rokmi a jeho úlohou bolo vypracovať mobilnú stratégiu spoločnosti a presmerovať ju na nové trhy.
Spoločnosť známa zameraním na počítače a servery sa mala preorientovať na smartfóny a cloud, no akoby si neuvedomovala nástup umelej inteligencie a autonómnych vozidiel. V poslednom čase však význam Intelu klesol, už nepočuť reklamy „Intel inside“ a ani smartfóny sa nespoliehajú na procesory Intel.
Krzanich 5 rokov bojoval proti tomuto poklesu a pokúšal sa upevniť postavenie spoločnosti do budúcnosti. Hoci existujú snahy o presadenie inteligentných technológií Intelu v podobe čipov pre inteligentné hodinky, inteligentné okuliare či drony, stále približne 85 percent jeho príjmov pochádza z čipov pre servery a PC.
A kým sa Intel pokúšal presadiť na iných trhoch, konkurencia otriasla jeho dominanciou v oblasti počítačov a serverov. Doposiaľ sa spoločnosti darilo postupovať v zmenšovaní čipov rýchlejšie ako konkurentom a ako prvý uvádzal na trh rýchlejšie a výkonnejšie procesory. Počas Krzanichovho šéfovania však Intel zápasil s výrobou 10 nm procesorov, zatiaľ čo AMD predstavilo architektúru Zen pre procesory Ryzen a Epyc a teraz dokáže konkurovať výkonom aj cenou. Dokonca Krzanich nedávno pripustil, že tento rok by Intel mohol stratiť až 20 % na trhu serverov.
Spoločnosť prisľúbila svoje 10 nm procesory ešte na koniec roka 2016. No prednedávnom termín opätovne posunula na rok 2019 pre problémy s ich výrobou. Navyše musela prepracovať svoje procesory pre bezpečnostné chyby označované názvom Spectre, ktoré boli odhalené začiatkom roka.
Počas krátkeho obdobia šéfovania Krzanicha Intel prešiel rozsiahlou reštrukturalizáciou, zrušila sa výroba procesorov Atom, ktoré mali konkurovať Snapdragonom spoločnosti Qualcomm, a dokonca bola podpísaná dohoda o výrobe čipov ARM v továrňach Intelu. Teraz sa spoločnosť zameriava na biznis GPU a budúcnosť umelej inteligencie.
Dokonca zamestnala bývalého pracovníka Applu a AMD Raju Koduriho, aby vytvoril grafické čipy, ktoré by sa mali uviesť v roku 2020. Ide o GPU zamerané na vysokovýkonný computing, vizualizáciu a umelú inteligenciu. Pritom AMD má už celý rad GPU určený na strojové učenie a nVidia sa chváli umelou inteligenciou s vynikajúcimi schopnosťami.
Intel získal niekoľko startupov, napr. Nervana Systems, firmu zameranú na hĺbkové učenie, expertov na autonómne vozidlá Mobileye či Movidius, spoločnosť venujúcu sa počítačovému videniu, ktorá vyrába čipy aj pre drony DJI. Investoval miliardu dolárov do startupov zameraných na umelú inteligenciu a predstavil Neural Network Processor (NNP), čip navrhnutý na urýchlenie výcviku modelov strojového učenia. Jeho cieľom je do roku 2020 zrýchliť hĺbkové učenie 100-násobne. A teraz musí ešte dokázať, že môže dostihnúť AMD a nVidiu v oblasti AI a GPU.
Intel musí nájsť generálneho riaditeľa, ktorý urobí spoločnosť konkurencieschopnou v pretekoch o pokročilú umelú inteligenciu a zabezpečí, že jej tradičný procesorový biznis sa nebude omeškávať, čo by umožnilo konkurentom ukrojiť z jeho dominantného podielu v dátových centrách. Zabezpečenie budúceho rastu spoločnosti však bude pre Krzanichovho nástupcu ťažká práca.
Zdroj: theverge.com.
Zobrazit Galériu