PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Komentár: Po odstúpení Briana Krzanicha bude musieť Intel ťažko zabojovať o svoju budúcnosť

2

Len nedávno sa šéf Intelu Brian Krzanich priznal analytikovi spoločnosti Nomura Romitovi Shahovi, že AMD začína byť pre Intel ozajstnou hrozbou, a to najmä v oblasti serverov. Jeho procesory Epyc totiž zaznamenali veľký úspech, ktorý môže ešte znásobiť ich druhá generácia založená na 7 mm výrobnom procese, na ktorý Intel zatiaľ nemá odpoveď. A teraz svojím prekvapivým odchodom postavil spoločnosť pred ďalšiu ťažkú úlohu – nájsť nového generálneho riaditeľa.

Krzanich prišiel do Intelu pred viac ako 35 rokmi a väčšinu tohto času pracoval vo vedení. Za generálneho riaditeľa bol vymenovaný pred 5 rokmi a jeho úlohou bolo vypracovať mobilnú stratégiu spoločnosti a presmerovať ju na nové trhy.

Spoločnosť známa zameraním na počítače a servery sa mala preorientovať na smartfóny a cloud, no akoby si neuvedomovala nástup umelej inteligencie a autonómnych vozidiel. V poslednom čase však význam Intelu klesol, už nepočuť reklamy „Intel inside“ a ani smartfóny sa nespoliehajú na procesory Intel.

Krzanich 5 rokov bojoval proti tomuto poklesu a pokúšal sa upevniť postavenie spoločnosti do budúcnosti. Hoci existujú snahy o presadenie inteligentných technológií Intelu v podobe čipov pre inteligentné hodinky, inteligentné okuliare či drony, stále približne 85 percent jeho príjmov pochádza z čipov pre servery a PC.

A kým sa Intel pokúšal presadiť na iných trhoch, konkurencia otriasla jeho dominanciou v oblasti počítačov a serverov. Doposiaľ sa spoločnosti darilo postupovať v zmenšovaní čipov rýchlejšie ako konkurentom a ako prvý uvádzal na trh rýchlejšie a výkonnejšie procesory. Počas Krzanichovho šéfovania však Intel zápasil s výrobou 10 nm procesorov, zatiaľ čo AMD predstavilo architektúru Zen pre procesory Ryzen a Epyc a teraz dokáže konkurovať výkonom aj cenou. Dokonca Krzanich nedávno pripustil, že tento rok by Intel mohol stratiť až 20 % na trhu serverov.

Spoločnosť prisľúbila svoje 10 nm procesory ešte na koniec roka 2016. No prednedávnom termín opätovne posunula na rok 2019 pre problémy s ich výrobou. Navyše musela prepracovať svoje procesory pre bezpečnostné chyby označované názvom Spectre, ktoré boli odhalené začiatkom roka.

Počas krátkeho obdobia šéfovania Krzanicha Intel prešiel rozsiahlou reštrukturalizáciou, zrušila sa výroba procesorov Atom, ktoré mali konkurovať Snapdragonom spoločnosti Qualcomm, a dokonca bola podpísaná dohoda o výrobe čipov ARM v továrňach Intelu. Teraz sa spoločnosť zameriava na biznis GPU a budúcnosť umelej inteligencie.

Dokonca zamestnala bývalého pracovníka Applu a AMD Raju Koduriho, aby vytvoril grafické čipy, ktoré by sa mali uviesť v roku 2020. Ide o GPU zamerané na vysokovýkonný computing, vizualizáciu a umelú inteligenciu. Pritom AMD má už celý rad GPU určený na strojové učenie a nVidia sa chváli umelou inteligenciou s vynikajúcimi schopnosťami.

Intel získal niekoľko startupov, napr. Nervana Systems, firmu zameranú na hĺbkové učenie, expertov na autonómne vozidlá Mobileye či Movidius, spoločnosť venujúcu sa počítačovému videniu, ktorá vyrába čipy aj pre drony DJI. Investoval miliardu dolárov do startupov zameraných na umelú inteligenciu a predstavil Neural Network Processor (NNP), čip navrhnutý na urýchlenie výcviku modelov strojového učenia. Jeho cieľom je do roku 2020 zrýchliť hĺbkové učenie 100-násobne. A teraz musí ešte dokázať, že môže dostihnúť AMD a nVidiu v oblasti AI a GPU.

Intel musí nájsť generálneho riaditeľa, ktorý urobí spoločnosť konkurencieschopnou v pretekoch o pokročilú umelú inteligenciu a zabezpečí, že jej tradičný procesorový biznis sa nebude omeškávať, čo by umožnilo konkurentom ukrojiť z jeho dominantného podielu v dátových centrách. Zabezpečenie budúceho rastu spoločnosti však bude pre Krzanichovho nástupcu ťažká práca.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Intel buducnost technológie AMD Digital dáta pamat disk Cloud smartfon pocitac AI

2 komentáre

Velký Intel reakcia na: Komentár: Po odstúpení Briana Krzanicha bude musieť Intel ťažko zabojovať o svoju budúcnosť

28.6.2018 12:06
možno už čoskoro bude už len Intel bez toho velký, možno si boli sami sebou moc istý taká Nokia by vedela rozpravať
Reagovať

pomalý koniec reakcia na: Komentár: Po odstúpení Briana Krzanicha bude musieť Intel ťažko zabojovať o svoju budúcnosť

28.6.2018 08:06
tak predsa...predpoveď 8 rokov stará sa plní...

a pred 15timi rokmi by to nikto nepovedal..

to len info pre tých, čo si myslia, že aj google tu bude navždy....nebude....jeho čas sa veľmi pomaličky začal napĺňať, aj keď to takmer nikto nechce vidieť....mám už veľa dôkazov o tom, že ich produkty idú dole vodou a ľudí pomaličky prestávajú baviť ich excesy a v niektorých produktoch už ani z ďaleka nie sú najlepší..

napr. google maps...kedysi som tvrdil, že bez tejto appky neviem žiť..dnes sa tam nedá nájsť trištvrte adries, pričom.....napr mapy.cz mi zatiaľ našli 90% adries (google asi ani 30% žiaľ...) google obrázky sa dizajn a funkcionalita mení, pomaly každý deň...opäť som čítal, že to idú meniť...nestíham si urobiť návyky a pomaly, pri každej návšteve obrázkov, sa musím učiť nový postup...akože, jasné, že to možno znie malicherne....ale nasiera to......a zbytočne...

android ? takmer každý android telefon je za tri roky nepoužiteľný a už čochvíľa to ľudí začne štvať a začnú si to plne uvedomovať.....

+ google pracuje pre armádu USA a bohvie pre koho ešte....začali ísť proste dole vodou
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať