Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Komerčná elektráreň na jadrovú fúziu bude dostupná už za pár rokov

4

Najväčšia súkromná spoločnosť pôsobiaca v oblasti jadrovej syntézy TAE Technologies oznámila, že do roku 2030 bude mať komerčne životaschopnú elektráreň na jadrovú fúziu. Spoločnosť so sídlom v Kalifornii získala financovanie pre svoj reaktor s vodíkom a bórom vo výške 880 miliónov dolárov. Tento reaktor nie je tradičný tokamak alebo stellarátor; namiesto toho používa mechanizmus na akceleráciu uväznených častíc, ktorý produkuje plazmu. 

Čo robí TAE inak ako väčšie projekty v priemysle, ako je napríklad Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor (ITER)? Technológia TAE sa nazýva “pokročilá konfigurácia s reverzným poľom riadeným lúčom” (beam-driven field-reversed configuration – FRC). Využíva nerádioaktívny vodík a bór na generovanie plazmy v starostlivo uzavretej oblasti. "Táto technológia môže fungovať aj s vodíkovými izotopovými palivami, ako je deutérium a trícium," hovorí TAE.

Lúč urýchľujúci častice ohrieva molekuly do plazmatického stavu, potom konfigurácia s opačným poľom udržuje všetko pohromade. Celý systém je úplne odlišný ako tokamaky a stellátory, má bližšie k medicínskym aplikáciám, ako sú napríklad protónové lúče bojujúce s rakovinou. Cieľový lúč tu pracuje v tele rovnako ako pri zahrievaní a narúšaní častíc vnútri reaktora TAE. Súčasný funkčný reaktor TAE sa prezýva Norman, má dĺžku takmer 25 m, šírku 6,7 m a hmotnosť 27 t.

Je teda oveľa menší ako existujúce reaktory v jadrových elektrárňach, zhruba na úrovni malého modulárneho reaktora. Spoločnosť TAE nedávno oznámila, že Norman sústavne dosahuje 50 miliónov stupňov Celzia potrebných na to, aby sa stal reaktorom s udržiavanou plazmou. V oblasti energie z jadrovej syntézy sa často používajú pojmy „dostatočne horúco“ a „dostatočne dlho“.

To znamená, že v reaktore musí byť dosť horúco na vytvorenie plazmy a tá sa musí udržať „dostatočne dlho“ na to, aby mohla generovať energiu. Norman šesť rokov po tom, čo začal spĺňať podmienku „dosť dlho“, konečne dosiahol aj „dosť horúco“, aby sa mohol začať zväčšovať do podoby komerčnej elektrárne. Spoločnosť tvrdí, že dokáže tento druh elektrárne postaviť do konca desaťročia, teda okolo roku 2030.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

par rokov reakcia na: Komerčná elektráreň na jadrovú fúziu bude dostupná už za pár rokov

14.4.2021 15:04
par rokov su 2 roky.
Reagovať

par roko reakcia na: Komerčná elektráreň na jadrovú fúziu bude dostupná už za pár rokov

14.4.2021 15:04
par rokov su 2 roky.
Reagovať

zaujimave reakcia na: Komerčná elektráreň na jadrovú fúziu bude dostupná už za pár rokov

13.4.2021 22:04
zvycajne sa fuzuju deuterium a tricium na zaklade dobrej dostupni, teplota potrebna na fuziu nieje velmi vysoka a mnozstvo uvolnenej energie je vysoke. mimochodom Bussard s jeho polywell fusion tiez predpovedal komercny reaktor do par rokov a zial nic z toho
Reagovať

prva vyrobena neznamena dostupna! reakcia na: Komerčná elektráreň na jadrovú fúziu bude dostupná už za pár rokov

13.4.2021 14:04
prva vyrobena neznamena dostupna! Bude nedostupna najblizsich 20 rokov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať