Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Video: Vedci doslova znovu objavili koleso

0

V článku publikovanom Science Robotics vedci z Harvardovej univerzity, Soulskej národnej univerzity a spoločnosti Hankook Tire and Technology Co. podrobne opisujú svoj dizajn bezvzduchovej pneumatiky s meniacim sa tvarom, inšpirovanej origami. Nová pneumatika dokáže zmeniť svoju štruktúru a transformovať sa z bežného vysokého a úzkeho tvaru do nízkej a hrubej podoby.

Môže tak vodičom ponúknuť zaujímavé výhody, ktoré statické konštrukcie pneumatík jednoducho nemôžu poskytnúť. Transformovateľné origami koleso s vysokou nosnosťou určite nie je ľahko zapamätateľný názov. Nejde síce o prvé origami koleso, ale predchádzajúce dizajny nemohli počas transformácie niesť bremeno. Transformujúce sa koleso nie je pre vodiča veľmi užitočné, ak pred jeho premenou musí zložiť celý náklad. Nové koleso je však schopné uniesť hmotnosť viac ako 1 t pri prechode medzi jednotlivými tvarmi.

Umožňuje to dizajn pneumatiky, ktorý obsahuje pružné membrány. Tie sa môžu vyduť ako vlnovec medzi pevne danými hranicami. Inými slovami, okraje kolesa umožňujú určitý ohyb, ale čelná plocha kolesa je tuhšia. Zväčšovanie membrán môže kolesu dodať dostatok sily na to, aby unieslo veľké zaťaženie aj počas prechodovej fázy. 

Nový koncept membrány poskytuje kolesu dostatočnú mäkkosť a pružnosť na to, aby podobne ako tradičná gumová pneumatika absorbovalo deformácie a rázy pochádzajúce z terénu. Užší a vyšší tvar môže byť užitočný napríklad pri prechádzaní terénom s prekážkami, zatiaľ čo nižší a hrubší tvar je vhodný napríklad pri jazde po piesku. Keby vozidlá mali schopnosť meniť tvar kolies pri prechode zo skál na mäkký piesok, mohlo by to napomôcť ich optimálnejšie fungovanie a predĺžiť životnosť.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať