PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Koniec balenia potravín do plastov. Inovatívne eko riešenie ich udrží aj dlhšie čerstvé

1

Plastové obaly a nádoby môžu dobre poslúžiť na uchovávanie potravín, ale vytvárajú obrovské množstvo odpadu. Výskumníci z Harvardovej univerzity a Rutgersovej univerzity vyvinuli nový antimikrobiálny povlak na rastlinnej báze, ktorý možno nastriekať na potraviny, aby zostali čerstvé, a pred konzumáciou ľahko zmyť. Povlak môže chrániť potraviny pred patogénnymi mikroorganizmami a poškodením pri preprave.

Pozostáva z biopolymérových (polysacharidových) vlákien, ktoré sú kombinované s prirodzene sa vyskytujúcimi antimikrobiálnymi látkami vrátane tymianového oleja, kyseliny citrónovej a nizínu. To pomáha materiálu bojovať proti mikróbom, ako sú E. coli a listeria, čím sa predchádza pokazeniu a kontaminácii potravín. Pred konzumáciou sa dá povlak ľahko opláchnuť vodou. Tím hovorí, že materiál možno pomerne jednoducho vyrábať vo veľkom rozsahu a aplikovať na potraviny všetkých tvarov a veľkostí vrátane ovocia, zeleniny a mäsa.

Výsledný materiál, ktorým sú potraviny obalené, je dostatočne pevný, aby ich chránil pred pomliaždením. Vláknitý materiál možno striekať z ohrievacieho zariadenia, ktoré sa podobá fénu na vlasy, potom sa „zmršťuje“ na potraviny rôznych tvarov a veľkostí. V testoch výskumníci zistili, že povlak môže predĺžiť trvanlivosť avokáda o 50 percent. Ak sa materiál dostane do životného prostredia, degraduje v pôde už za tri dni.

Aj iné výskumné tímy už vyvinuli ekologické povlaky na potraviny, ktoré nahradia plasty. Experimentovali napríklad s fóliami vyrobenými z ulít kreviet alebo pavúčieho hodvábu, ako aj obalmi zhotovenými z mliečnych bielkovín. Všetky uvedené nápady vrátane tohto nového majú dôležitú spoločnú vlastnosť – sú vyrobené z odpadových produktov. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Food.

Zdroj: newatlas.comfuturity.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Koniec balenia potravín do plastov. Inovatívne eko riešenie ich udrží aj dlhšie čerstvé

23.6.2022 08:06
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať