PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Vysoké ceny fosílnych palív sú dobré pre planétu. Treba však urobiť systémové zmeny

0

Ceny benzínu vo svete rastú. A zatiaľ čo pozornosť sa sústreďuje na opatrenia na riešenie rastúcich životných nákladov, oveľa menej sa zameriavame na veľmi nepríjemnú pravdu – že riešenie klimatickej krízy si vyžaduje, aby ceny fosílnych palív pre spotrebiteľov zostali už navždy vysoké. Milióny domácností v bohatých krajinách stoja pred voľbou, či uprednostnia kúrenie alebo stravovanie. No v chudobnejších krajinách je situácia neporovnateľne horšia. Rastúce ceny plynu dramaticky zvýšili cenu hnojív, zatiaľ čo vojna na Ukrajine bráni vývozu pšenice.

To všetko vedie k špirálovitému zvyšovaniu cien potravín na celom svete, spúšťaniu prudkého nárastu inflácie a zhoršeniu už aj tak zlej situácie v oblasti potravinovej bezpečnosti v krajinách ako Jemen či Madagaskar. Na zmiernenie vplyvu vysokých cien sme boli svedkami trochu škrípajúceho obratu v energetických politikách na celom svete. V novembri 2021 sa vlády na klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe zaviazali zdaniť uhlík a odstrániť dotácie na fosílne palivá.

Tvárou v tvár dramatickému nárastu cien paliva a elektriny sa však tie isté vlády pokúsili znížiť dane z energie, zaviedli cenové stropy a nové dotácie. Udržanie globálneho otepľovania pod 1,5 °C si bude vyžadovať výrazné zníženie využívania fosílnych palív. Nanešťastie jeden z najúčinnejších spôsobov, ako prinútiť ľudí používať menej fosílnych palív, je zabezpečiť, aby boli drahé. Samozrejme, najlepší spôsob odklonu od fosílnych palív je existencia lepších (a pokiaľ možno lacnejších) alternatív.

Investície do týchto obnoviteľných alternatív sa však uskutočnia iba vtedy, ak na ne ľudia jednoznačne prejdú, a to si vyžaduje, aby spotrebiteľské ceny fosílnych palív zostali vysoké. Vysoké ceny fosílnych palív sú však zvyčajne nepopulárne a môžu dokonca viesť k nepokojom. Len v roku 2019 sa konali veľké protesty súvisiace s energetikou v Sudáne, Francúzsku, Zimbabwe, Haiti, Libanone, Ekvádore, Iraku, Čile a Iráne. Možno udržať vysoké ceny fosílnych palív bez vyvolania nepokojov?

Kľúčom je udržať spotrebiteľské ceny vysoké zvýšením daní z palív, aj keď medzinárodné ceny ropy a plynu napokon klesnú. Aby to bolo politicky prijateľné, sú potrebné dve veci. Po prvé, spotrebitelia nebudú akceptovať vysoké ceny, ak to pre spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá prinesie vysoké zisky. Udržiavanie vysokých cien pre spotrebiteľov musí byť doplnené o radikálne prepracovanie daňového režimu pre spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá. Tieto dane by zachovali vysoké spotrebiteľské ceny, aj keby spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá v skutočnosti nemali priveľké zisky.

Mali by im stačiť na pokrytie primeraných nákladov, ale nie na investície do ďalšej výroby fosílnych palív. Po druhé, spotrebitelia budú oveľa ochotnejší akceptovať vyššie ceny fosílnych palív, ak sa dodatočná daň, ktorú zaplatia, vráti občanom v podobe uhlíkového grantu. Niečo podobné už urobila Aljaška – vložila časť príjmov z ropy do „trvalého fondu“, ktorý potom každý rok prostredníctvom poukážok rozdelila do všetkých domácností. Ročná platba rovnajúca sa daniam uloženým na udržanie vysokých cien fosílnych palív by zmiernila škody spôsobené vyššími cenami.

Bolo by to aj progresívne, pretože tí, ktorí spotrebúvajú najviac fosílnych palív, by platili viac na daniach, zatiaľ čo tí, ktorí spotrebúvajú málo, by platili menej, ale z fondu by dostali rovnakú platbu. Možno bude potrebná aj dodatočná kompenzácia pre chudobné skupiny s vysokou spotrebou fosílnych palív, ako sú ľudia s nižšími príjmami, ktorí musia na prácu používať svoje autá. Rastúce náklady na energiu sú katastrofou pre chudobných spotrebiteľov na celom svete. Paradoxne však poskytujú aj príležitosť na to, aby sa svet zbavil závislosti od fosílnych palív.

Zdroj: arstechnica.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať