PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

LED osvetlenie na uliciach je nezdravé pre ľudí aj zvieratá

Bezpečnosť
0

Svetelnému znečisteniu, čo je rušivá alebo nadmerná prítomnosť umelého svetla, sa venuje málo pozornosti. Pritom modré svetlo z umelých zdrojov, ktoré je na vzostupe, poškodzuje zdravie ľudí a zvierat a má negatívne dôsledky pre životné prostredie. Štúdia publikovaná v časopise Science Advances zistila, že čoraz väčšia rozšírenosť LED osvetlenia v Európe vedie k potláčaniu spánkového hormónu melatonínu.

Výskumníci z Exeterskej univerzity prišli k záveru, že posun v druhu osvetľovacích technológií, ktoré európske krajiny používajú v noci na osvetlenie ulíc a budov, poškodzuje ľudské zdravie. Vedci skúmali snímky vytvorené Medzinárodnou vesmírnou stanicou, ktoré ukázali, že oranžovo sfarbené emisie zo starších svetiel sa rýchlo nahrádzajú bielymi emisiami z LED svetiel. Hoci je LED osvetlenie energeticky efektívnejšie, nárast vyžarovania modrého svetla má dosah na ľudskú populáciu.

SWAN_TITULKA_0722

Modré svetlo dokáže potlačiť produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok. LED osvetlenie sťažuje aj pozorovanie hviezd v noci, čo podľa štúdie „môže mať vplyv na ľudský zmysel pre prírodu“. Modré svetlo môže ovplyvniť aj správanie zvierat, ako sú netopiere a nočné motýle. Iná nedávna štúdia naznačuje, že zníženie svetelného znečistenia v mestách by prispelo k zníženiu emisií uhlíka a pomohlo by takisto riešiť stratu biodiverzity.

Pre hrozbu, ktorú svetelné znečistenie predstavuje pre voľne žijúce živočíchy a ekosystémy, OSN diskutuje o zavedení usmernení k tejto problematike. Medzinárodná asociácia pre temnú oblohu (International Dark-Sky Association – IDA) odhaduje, že približne tretina vonkajšieho osvetlenia v USA je „nadbytočná“. Tvrdí, že toto plytvanie svetlom je zodpovedné za uvoľnenie 21 miliónov ton oxidu uhličitého ročne.

Zdroj: onegreenplanet.org.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať