
LED osvetlenie na uliciach je nezdravé pre ľudí aj zvieratá
Svetelnému znečisteniu, čo je rušivá alebo nadmerná prítomnosť umelého svetla, sa venuje málo pozornosti. Pritom modré svetlo z umelých zdrojov, ktoré je na vzostupe, poškodzuje zdravie ľudí a zvierat a má negatívne dôsledky pre životné prostredie. Štúdia publikovaná v časopise Science Advances zistila, že čoraz väčšia rozšírenosť LED osvetlenia v Európe vedie k potláčaniu spánkového hormónu melatonínu.
Výskumníci z Exeterskej univerzity prišli k záveru, že posun v druhu osvetľovacích technológií, ktoré európske krajiny používajú v noci na osvetlenie ulíc a budov, poškodzuje ľudské zdravie. Vedci skúmali snímky vytvorené Medzinárodnou vesmírnou stanicou, ktoré ukázali, že oranžovo sfarbené emisie zo starších svetiel sa rýchlo nahrádzajú bielymi emisiami z LED svetiel. Hoci je LED osvetlenie energeticky efektívnejšie, nárast vyžarovania modrého svetla má dosah na ľudskú populáciu.
Modré svetlo dokáže potlačiť produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje spánok. LED osvetlenie sťažuje aj pozorovanie hviezd v noci, čo podľa štúdie „môže mať vplyv na ľudský zmysel pre prírodu“. Modré svetlo môže ovplyvniť aj správanie zvierat, ako sú netopiere a nočné motýle. Iná nedávna štúdia naznačuje, že zníženie svetelného znečistenia v mestách by prispelo k zníženiu emisií uhlíka a pomohlo by takisto riešiť stratu biodiverzity.
Pre hrozbu, ktorú svetelné znečistenie predstavuje pre voľne žijúce živočíchy a ekosystémy, OSN diskutuje o zavedení usmernení k tejto problematike. Medzinárodná asociácia pre temnú oblohu (International Dark-Sky Association – IDA) odhaduje, že približne tretina vonkajšieho osvetlenia v USA je „nadbytočná“. Tvrdí, že toto plytvanie svetlom je zodpovedné za uvoľnenie 21 miliónov ton oxidu uhličitého ročne.
Zdroj: onegreenplanet.org.