ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

LTE konečne na Slovensku! A za dobrú cenu: 100 Mbit/s za 15 eur

Telekomunikácie
0

o2_lte.jpg O2 spustilo 2. augusta testovaciu komerčnú prevádzku dátovej siete štvrtej generácie LTE (Long Term Evolution). Spustilo ju podobne ako v Českej republike na vybranom obmedzenom území a na frekvencii 1800 MHz. Sieť LTE tvoria aktuálne tri základňové stanice v dedinkách Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji a Zálesie so šírkou pásma 2× 15 MHz. Tieto tri vykrývacie stanice by mali pokryť potenciálnych 15 ÷ 18-tisíc zákazníkov tejto aglomerácie. O2 hovorí o prenosovej rýchlosti do 100 Mbit/s na downloade a do 30 Mbit/s na uploade s latenciou siete 10 ÷ 30 ms. Cenu v komerčnej prevádzke stanovil na 15 eur mesačne (na faktúru) bez viazanosti.

Komerčný balíček sa volá Extra balíček O2 Fér a ponúka FUP 100 GB. K dispozícii sú dve zariadenia, a to Huawei Wi-Fi router B593 (50 eur) alebo ZTE USB modem MF821D (30 eur). Oba podporujú rovnako sieť LTE, 3G aj 2G, teda možno ich s danou SIM kartou využívať aj v existujúcich dátových sieťach. Nemôžete však využívať na to komerčný dátový balík siete LTE, treba si doplatiť niektorý z existujúcich dátových balíkov pre 2G alebo 3G sieť. V prvom fakturačnom období môžete službu otestovať bezplatne. Ak zákazník vráti zariadenie funkčné a nepoškodené do 12 mesiacov od aktivácie LTE internetu, bude mu vrátená plná suma zariadenia. Prakticky teda máte ako zákazník možnosť vyskúšať si LTE internet na mesiac úplne zadarmo aj so zariadením, ak bývate v tejto oblasti.

O2 počas tlačovej konferencie demonštrovalo prenosovú rýchlosť na živom zariadení. SpeedTestNet ukázal 82,42 Mbit/s na downloade a 28,71 Mbit/s na uploade s latenciou 32 ms. Pri reálnom sťahovaní linuxovej edície Ubuntu dosiahlo pripojenie LTE reálne na downloade približne 30 Mbit/s, dočasne maximálne 60 Mbit/s. Jedna vykrývacia stanica eNodeB by mala postačiť vykryť požiadavky približne 200 naraz pripojených používateľov, to značí, že O2 podľa nášho odhadu predpokladá rádovo stovky používateľov LTE v najbližších mesiacoch, aby si mohli sami otestovať sieť LTE v komerčnej prevádzke. Pre tento fakt predpokladáme aj takú výhodnú cenovú ponuku, ktorá sa bude v reálnej komerčnej prevádzke určite líšiť. Keby zostala nastavená na cene 15 eur bez viazanosti s FUP 100 GB, išlo by o najlacnejšiu ponuku LTE v európskom rozsahu. V severských krajinách (ktoré sú lídrami na poli LTE v Európe) sa poskytuje komerčný balík za cenu 20 ÷ 30 eur mesačne s FUP okolo 30 ÷ 50 GB. Takmer nijaký z operátorov na svete nejde cestou „flat" pripojenia LTE, je to však skôr na zachovanie kvality služby ako na obmedzovanie zákazníka. Dátový balík nad 30 GB na mobilné dátové pripojenie dnes postačí 99 % používateľov.

Využitie frekvenčného pásma 1800 MHz je skôr na demonštračné účely ako na reálne nasadenie (podobne ako v ČR). Toto pásmo je totiž pôvodne určené na prevádzku sietí GSM a UMTS (spolu s pásmom 900 MHz), na LTE je určené a vhodnejšie pásmo 800 MHz, tzv. digitálna dividenda pre mimomestské oblasti a 2,6 GHz pre husto osídlené oblasti. Na tieto frekvencie sa však zatiaľ na Slovensku neuskutočnil tender ani aukcia. Hoci by O2 mohlo teoreticky a technicky prevádzkovať paralelne dátovú sieť LTE a hlasovú 2G sieť na 1800 MHz (10 MHz šírka na dáta, 5 MHz šírka na hlas), je to skôr nepravdepodobné. Viac sa problematike LTE na Slovensku venujeme v aktuálnom augustovom vydaní PC REVUE. Pripravujeme pre vás aj reálny test siete LTE v testovacej oblasti.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať