SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Lekári varujú: Každý pohľad na váš telefón vám doslova skracuje život

0

Je známe, že stres je nepríjemný. Lekári vystríhajú, že môže aj zabíjať. Spôsobuje, že vaše telo uvoľňuje kortizol, ktorý vás pripravuje čeliť hrozbe tým, že zvýši krvný tlak, zrýchli činnosť srdca a zaplaví vaše telo cukrom na poháňanie svalov. A takýmto stresujúcim faktorom môže byť aj zvuk ohlasujúci v polminútových intervaloch prijatie novej pošty. „Nadmerné vystavenie účinkom kortizolu a iných stresových hormónov... môže narušiť takmer všetky procesy vo vašom tele,“ varujú lekári z MayoClinic.

Výsledkom je zvýšené riziko ťažkostí najrozličnejšieho druhu – od problémov s plodnosťou a depresiou až po diabetes a infarkty. Možno ste si ani neuvedomili, že váš telefón je jeden z najväčších zdrojov dlhodobého stresu a jeho neustále sledovanie uberá roky z vášho života. V článku publikovanom v New York Times lekári vyjadrujú obavy, že naša kolektívna závislosť od telefónu doslova skracuje naše životy. Trávime šokujúce množstvo času pozeraním na ne – v priemere štyri hodiny denne. To nemôže byť dobré pre produktivitu, ale ani pre naše telo.

Často myslíme na naše telefóny. Kontrolujeme ich. Nazdávame sa, že to zmierni šteklenie úzkosti, ale namiesto toho na nás zvyčajne čaká nepríjemná správa, nedokončená úloha alebo desivý titulok. A napätie stále rastie. V priebehu času tento cyklus zvyšuje množstvo stresu a zväčšuje riziko predčasnej smrti. Ako dostať hladinu kortizolu pod kontrolu?

Predplatné NEXTECH 2021

Všetci od počítačových vedcov až po lekárov ponúkajú rozumné odporúčania na skrotenie našej závislosti od telefónu. Siahajú od jednoduchých krokov, ako je vypnutie upozornení a úmyselné odpútanie sa od telefónu, až po komplexnejšie programy na „digitálnu detoxikáciu“. No pomôcť môže aj väčšia všímavosť. Psychologička KellyMcGonigal zo Stanfordovej univerzity radí tým, ktorí sa chcú zbaviť technologického stresu, aby venovali väčšiu pozornosť svojim pocitom vrátane úzkosti pociťovanej vtedy, keď myslíte na svoj telefón.

„Myslite na toto nutkanie ako na vlnu, ktorou budete surfovať, a predýchajte to,“ odporúča. „A rovnako ako vlna sa vaša úzkosť rozbije a rozpustí.“ Venujte pozornosť tomu, aké pocity vo vás vyvoláva používanie jednotlivých aplikácií. Tie, ktoré vo vás zanechávajú pocit stresu a úzkosti, odstráňte z domovskej obrazovky. Alebo ešte lepšie, vymažte ich na niekoľko dní a zistite, aké to je.

Aj pravidelné prestávky môžu byť účinným spôsobom na opätovné vyváženie chémie vášho tela a znovunadobudnutie zmyslu pre kontrolu. Ak necháte počas obeda svoj telefón mimo dosahu, je to krok správnym smerom. Ak sa budete držať týchto krokov na prelomenie stresu z telefónu, budete sa cítiť lepšie. Možno si tak skutočne predĺžite život.

Zdroj: inc.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať