SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

MSI Cubi 5 10M-035EU / Správny jednoduchý (mini)počítač

0

Neexistuje veľa dôvodov na kúpu PC, ktorý nemá samostatnú grafickú kartu a zároveň stavia na  tradičnej veľkej skrinke. To je plytvanie priestorom aj materiálmi. Aj preto výrobcovia hotových zostáv (alebo barebonov) stále intenzívnejšie prichádzajú s podstatne kompaktnejšími riešeniami. Jedno z nich aj nový, iba trištvrtelitrový Cubi 5 10M, čo je 50 – 60-krát menej, než je objem bežných skriniek formátu midi-tower.

Tento malý počítač má štvorcovú základňu s dĺžkou strany 124 mm a na výšku má 49 mm, respektíve 53 mm s nožičkami. Takéto proporcie sú predurčujúce aj na využitie montážnych dier VESA (100 × 100) a upevnenie na chrbát monitora. Cubi vtedy na stole nezaberá žiadne miesto. Jedinou komplikáciou pri takomto uložení môže byť zložitejší prístup k zapínaciemu tlačidlu, na čo však v MSI mysleli. Na skrinku je totiž okrem iného vyvedený aj bežný dvojpinový power switch, ku ktorému možno pripojiť externé tlačidlo na 45 cm kábli. To sa navyše dá pre fixáciu pohodlne prilepiť na miesto, kde vám bude najviac vyhovovať. Takáto „predĺžená ruka“ sa môže hodiť napríklad v kioskoch.


Vyvedenie externého zapínacieho tlačidla sa hodí v situáciach, keď je zhoršený prístup k vstavanému tlačidlu na skrinke

Výrobca kategorizuje Cubi 5 vo svojom portfóliu do série Pro, ale tento počítač je vhodný aj na multimediálne použitie s Kodi, Plexom a podobne. V prípade pracovného počítača je asi lepšie hovoriť o kancelárskom než výpočtovom upotrebení, hoci nálepka Core i5 môže k nemu nabádať. Použitý štvorjadrový/osemvláknový procesor (Ci5-10210U) je však úsporný mobilný variant. Výkonnostne sa nachádza medzi AMD Athlon 3000G a Intel Core i3-10100 s tým, že má podstatne bližšie k Athlonu. To v prípade tejto konfigurácie aj pre nižšiu priepustnosť pamäťového subsystému jediného 8 GB modulu DDR4 s 2666 MHz. S dvoma modulmi by bol výkon o pár percent vyšší, no prioritou tu zjavne bola možnosť  jednoduchého rozšírenia kapacity cez voľný slot SO-DIMM.


K prípadnej výmene či rozšíreniu komponentov sa dostanete ľahko odskutnovaním spodného krytu (substrátu). Doplniť môžete jeden modul RAM a 2,5" úložisko

Na typickú administratívnu prácu je počítač dimenzovaný veľmi štedro a systémové reakcie sú bleskové aj vďaka rýchlemu SSD Intel 660p (PCIe 3.0 ×4). Škoda len nižšej kapacity 256 GB, v tejto cenovej triede by už viac slušala dvojnásobná. S využitím integrovaného grafického jadra (Intel UHD 630) sa dá Cubi 5 dobre uchopiť aj na produktívnejšie činnosti a v slušnom čase zvládne za pomoci QuickSyncu napríklad i kódovanie videa. Na úpravu či prevod dovolenkového videa do iného formátu tak nutne netreba iný, výkonnejší počítač. Predovšetkým však ide o zostavu s mimoriadne priaznivou efektivitou a vysokým výkonom na watt. Táto platforma ako celok má pri maximálnom výkone v porovnaní s desktopovým Pentiom G5400 (na doske s čipovou súpravou B365) o viac než polovicu nižšiu spotrebu. A pritom účková Ci5, ktorá ani pri all-core booste nepadá pod 2 GHz, ťahá za dlhší koniec povrazu i výkonnostne.

Oproti notebookom je tu zase oveľa bohatšia výbava konektorov: 6 portov USB (z toho štyri 3.2 gen. 1 vrátane jedného typu C a dva štandardu 2.0 typicky na pripojenie myši a klávesnice), gigabitový eternet, dva separátne audio jacky a rovnako dvojica videovýstupov. Konektor HDMI je ale zastaranejšieho štandardu 1.4, čo znamená, že pokiaľ plánujete používať monitor s vysokým rozlíšením 3840 × 2160 px, budete pre dosiahnutie 60 Hz musieť použiť DisplayPort. Cez HDMI je obmedzenie na 30 Hz. Každopádne nie ej to problém, keďže Cubi 5 10 M konektor DP má a rovnako tak je štandardom všetkých lepších monitorov 4K.

Nedostatkov ako takých tento počítač veľa nemá. Jedna nevýhoda tu však je, a tou je vysoká cena. Typická skladačka s Core i3-10100 je nielen výkonnejšia, ale aj podstatne lacnejšia. Prirážka za minimalistické rozmery a vyššiu energetickú efektivitu je tu pomerne vysoká. Lacnejšie sú i podobné počítače Intel NUC. Na druhej strane treba poznamenať ale i to, že na Cubi 5 niet čo kritizovať. Ani chladenie. Z tejto stránky je počítač výborne navrhnutý. Nič sa neprehrieva (teploty CPU sa držia nanajvýš okolo komfortných 65 °C) a pritom je chod (31,5 – 36 dBA z 50 cm) dostatočne tichý. Tichší než pri mnohých konkurenčných riešeniach, ktoré sú, ako už bolo spomenuté, výrazne lacnejšie, čo môže byť kríž Cubi 5.

„Konštrukčne ukážkové úsporné zariadenie, ktorému na atraktivite uberá len vyššia cena, než by bola primeraná.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistické rozmery, úsporný chod (7 ~ 27 W), vždy tichý chod ventilátora (a k tomu tichučký adaptér), vysoká efektivita, bohatá konektivita (vrátane Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac), externé zapínacie tlačidlo súčasťou dodávky
- Trochu premrštená cena

HODNOTENIE:

Chladenie: 90 %
Konektivita: 95 %
Cena/hodnota: 75 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 88 %

Cena: 735 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať