SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Mali by sme si dať pozor na genetických paparazzov?

Bezpečnosť
0

Možno si spomeniete na obrázok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a ruského prezidenta Vladimíra Putina, sediacich na opačných koncoch veľmi dlhého stola po tom, čo Macron nechcel podstúpiť ruský PCR test na COVID-19. Špekulovalo sa vtedy, že Macron odmietol pre obavy o bezpečnosť, že Rusi odoberú a použijú jeho DNA na nekalé účely. Popová hviezda Madonna už viac ako desať rokov bije na poplach ohľadom tajného zhromažďovania a testovania DNA. Najala si preto upratovacie čaty na sterilizáciu jej šatní po koncertoch.

Najprv sa jej vysmievali, že je paranoická, no s nástupom pokročilejších, rýchlejších a lacnejších genetických technológií, ktoré sa dostali do sféry spotrebiteľov, sa tieto obavy zdajú nielen opodstatnené, ale aj oprávnené. Profesori práva, ktorí študujú, ako sú regulované nové technológie, ako je genetické sekvenovanie, sú presvedčení, že rastúci záujem verejnosti o genetiku zvýšil pravdepodobnosť, že genetickí paparazzi so súpravami na odber DNA sa čoskoro stanú rovnako všadeprítomnými ako tí s fotoaparátmi. 

Zatiaľ sa súdom síce darí vyhýbať problematike tajného zhromažďovania DNA a testovania verejných činiteľov, no nebudú tak môcť robiť veľmi dlho. Potom narazia na obmedzenia existujúcich právnych rámcov, pokiaľ ide o genetiku. Svoju DNA v podobe vlasov, nechtov, kúskov odumretej kože a slín nechávate za sebou všade, kam idete.

Pritom genetická analýza môže odhaliť nielen osobné informácie, ako napríklad súčasný zdravotný stav alebo riziko vzniku určitých chorôb, ale aj kľúčové aspekty identity osoby, ako je jej pôvod a potenciálne črty jej budúcich detí.  Okrem toho s postupným vývojom genetických technológií obavy z použitia tajne zozbieraného genetického materiálu na reprodukčné účely prostredníctvom gametogenézy in vitro prestávajú byť len paranojou.

Keď sa spory týkajúce sa genetickej krádeže od verejných činiteľov nevyhnutne dostanú do súdnej siene, sudcovia budú musieť čeliť základným otázkam o tom, ako genetika súvisí s osobnosťou a identitou, majetkom, zdravím a chorobami, duševným vlastníctvom a reprodukčnými právami. Boli tu už síce súdne spory týkajúce sa používania genetiky pri presadzovaní práva, patentovateľnosti DNA a vlastníctva vyradených genetických materiálov, ale súdy sa vždy zamerali len na jeden rozmer genetiky (právo na súkromie, hodnota genetických informácií pre biomedicínsky výskum).

V prípade genetických paparazzov sa súdy pravdepodobne pokúsia zakomponovať zložité otázky o genetike do zákonného rámca práv na súkromie, pretože takto v minulosti pristupovali k iným zásahom do života verejných činiteľov. Podľa existujúcich zákonov a súčasného stavu technológií sa väčšina ľudí nemusí obávať tajného zhromažďovania a používania genetického materiálu tak, ako by sa to mohlo stať verejným osobám. Prípady genetických paparazzov však pravdepodobne zohrajú dôležitú úlohu pri určovaní toho, aké práva budú alebo nebudú mať všetci ostatní.

Zatiaľ sa právne systémy primerane nevyrovnali so zložitosťou právnych nárokov v oblasti genetiky. Dokonca aj v štátoch, ktoré majú zákony osobitne určené na ochranu genetického súkromia, sa predpisy vzťahujú len na úzky okruh genetických záujmov. Niektoré zákony môžu napríklad zakazovať zverejňovanie genetických informácií, ale nie ich zhromažďovanie. V každom prípade to, ako budú súdy rozhodovať v prípadoch genetických paparazzov, bude formovať názor spoločnosti na genetické súkromie a na individuálne práva týkajúce sa genetiky v širšom zmysle.

Zdroj: bigthink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať