SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Riešením klimatickej krízy by mohlo byť získavanie solárnej energii priamo vo vesmíre

2

Výskumníci z univerzity Xidian dokončili testovanie a inšpekciu novej veže, ktorá by mohla pripraviť cestu k získavaniu solárnej energii priamo vo vesmíre. Úspešný test bol vykonaný 5. júna, konštrukcia vysoká 75 m, vyrobená z ocele, sa nachádza v južných areáloch univerzity Xidian. Na vesmírnu solárnu energiu sa v posledných rokoch zameriavali aj iné krajiny. V marci britská vláda zvažovala návrh na investíciu vo výške 16 miliárd libier (18,72 miliardy eur) na výstavbu solárnej elektrárne vo vesmíre. O vlastnom vesmírnom solárnom systéme uvažujú aj USA a Japonsko.

Výhodou tohto systému je, že satelity by teoreticky mohli nepretržite zbierať energiu zo Slnka, pomocou fotovoltických článkov ich premieňať na elektrickú energiu a bezdrôtovo ju vysielať vo forme mikrovĺn k prijímačom na Zemi. Hoci to môže vyzerať ako sci-fi, nejde o nový nápad. Táto teória sa prvýkrát objavila už v 60. rokoch minulého storočia, navrhol ju vedec a letecký inžinier Peter Glaser. Teoreticky by vesmírna solárna elektráreň umiestnená na obežnej dráhe Zeme bola osvetlená Slnkom 24 hodín denne, čo by jej umožnilo nepretržite vyrábať elektrinu.

To dáva tejto technológii významnú výhodu v porovnaní so solárnymi systémami umiestnenými na Zemi, ktoré môžu vyrábať elektrinu iba počas dňa a sú silne závislé od počasia. Predpokladá sa, že celosvetová spotreba energie sa do roku 2050 zvýši o takmer 50 percent, a tak by tento systém mohol zohrávať kľúčovú úlohu pri uspokojovaní rastúceho dopytu a riešení klimatickej krízy. Vesmírna solárna energia sa však spája so značnými výzvami. Prvou a pravdepodobne najzrejmejšou sú náklady. Väčšina takýchto systémov je modulárna zostavujú ich roboty, vynesené na obežnú dráhu.

Tento typ montáže si vyžaduje prepravu všetkých prvkov do vesmíru, čo je náročné a nákladné. Ďalší problém spočíva v prenose energie na Zem. To si vyžaduje postaviť na zemskom povrchu obrovskú anténu, ktorá bude zachytávať mikrovlny a premieňať ich späť na elektrinu. Veľkosť antény závisí od intenzity vysielaných mikrovĺn; menšia anténa, ktorá by bola uskutočniteľnejšia a nákladovo efektívnejšia, by zvýšila intenzitu mikrovĺn. No ak je intenzita mikrovlnného signálu príliš vysoká, môže to poškodiť predmety a zvieratá v blízkom okolí.

Za zmienku stojí aj to, že by došlo minimálne k 10-percentnej strate energie v dôsledku konverzie, čím by zdroj energie nebol taký efektívny, ako sa na prvý pohľad zdá. Takisto by boli potrebné obrovské batérie na uskladnenie slnečnej energie na Zemi, čo je už teraz obrovská výzva pre energetický priemysel. Okrem toho by bolo náročné zabezpečiť, aby solárne panely prežili aj vo vesmíre. Mohol by ich poškodiť vesmírny odpad, čo znamená, že by potrebovali neustálu údržbu, a museli by byť takisto odolné proti žiareniu.

Všetky tieto faktory by výrazne zvýšili náklady na projekty a prinášali by pochybnosti, či sa solárna energia z vesmíru skutočne oplatí. Preto treba venovať pozornosť tomu, čo robí SpaceX. Opätovné použitie tej istej rakety na vynášanie vecí do vesmíru je zjavne veľmi nákladovo efektívne. Napriek problémom by však tento spôsob výroby energie pripomínajúci sci-fi mohol byť cennou investíciou do našej budúcnosti. Zatiaľ čo táto technológia má z krátkodobého hľadiska svoje úskalia, dlhodobé prínosy vesmírnej solárnej energie sú sľubné.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

získavanie solárnej energii reakcia na: Riešením klimatickej krízy by mohlo byť získavanie solárnej energii priamo vo vesmíre

30.6.2022 08:06
Pravopisná chyba priamo v titulku?
Reagovať

RE: tam ide len o to slovo "energii", to sú správy od sí aj ej alebo od ká gé bé pre ich agentov, vypadajú ako chyba reakcia na: získavanie solárnej energii

30.6.2022 16:06
to sú správy pre agentov sí aj ej, vyzerajú ako chyba v článku, no oni si ich skladajú do významov
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať