S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

Manipulácie s magnetmi na úrovni atómov môžu spôsobiť revolúciu

4

Magnetické materiály sa používajú na ukladanie digitálnych informácií. Medzinárodný tím vedcov našiel spôsob, ako s magnetmi manipulovať na úrovni atómov. Táto nová metóda by mala dôsledky na rýchle a energeticky efektívne budúce technológie spracovania údajov. Spin možno vnímať ako elementárnu „ihlu kompasu“, zvyčajne zobrazenú ako šípku ukazujúca smer od severného k južnému pólu. V magnetoch sú všetky spiny zarovnané v rovnakom smere pomocou sily nazývanej výmenná interakcia.

Manipulácia s výmennou interakciou by bola najefektívnejším a najrýchlejším spôsobom kontroly magnetizmu. Na dosiahnutie tohto výsledku použili vedci excitovanie ultrakrátkymi laserovými impulzmi. Použili svetlo na optickú stimuláciu špecifických atómových vibrácií kryštálovej mriežky magnetu, ktoré značne narušili štruktúru materiálu. Po veľmi krátkom otriasaní kryštálu vedci zmerali, ako sa magnetické vlastnosti vyvíjajú priamo v čase. Po otriasaní sa magnetický systém antiferomagnetu zmení tak, že sa objaví sieťová magnetizácia.

To všetko sa deje vo veľmi krátkom čase niekoľko pikosekúnd (milióntina milióntiny sekundy). Tento čas je nielen rádovo kratší ako čas záznamu na moderných počítačových pevných diskoch, ale sa presne zhoduje so základným limitom na prepínanie magnetizácie. Dr. Rostislav Mikhaylovskiy z Lancaster University vysvetľuje: „Dlho sa myslelo, že kontrola magnetizmu pomocou atómových vibrácií je obmedzená na akustické excitácie (zvukové vlny) a nemôže byť rýchlejšia ako nanosekundy. Znížili sme dobu magnetického prepínania 1000-krát, čo je sám osebe významný míľnik.“

Tieto zistenia stimulujú ďalší výskum v oblasti skúmania a porozumenia presných mechanizmov, ktoré riadia ultrarýchle ovládanie magnetického stavu pomocou atómových vibrácií kryštálovej mriežky magnetu. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Nature Materials.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

vďaka za článok, ste super reakcia na: Manipulácie s magnetmi na úrovni atómov môžu spôsobiť revolúciu

18.2.2021 13:02
takže mi z toho vyplynulo, že keď otriasam magnet, naruším spin vlnením y=y_max*sin(Ωt) a dostávam 1/Ω*arcsin(y/y_max)=time [piko second] Ste super, ešte raz vďaka :)
Reagovať

. reakcia na: Manipulácie s magnetmi na úrovni atómov môžu spôsobiť revolúciu

18.2.2021 11:02
Opita redakcia, co znamena vasa revolucia? Co sa zmeni?
Reagovať

RE: . reakcia na: .

18.2.2021 14:02
tvoj pevný disk bude magneticky rýchlejší - I/O operácie sa zmenia na rýchlejšie
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

18.2.2021 18:02
Viem, ze bude rychlejsi, aj niektore SSD je 1000x ako niektore HDD. Ale o akej revolucii autor pise? Fiktivna maximalna rychlost disku za nahodnych podmienok nic vyznamne neznamena.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať