Máte pocit, že vás smartfón „odpočúva“? Možno ani nemusí

Bezpečnosť
5

Aj vám sa už stalo, že ste s priateľom hovorili o nejakom produkte a na druhý deň ste boli doslova zaplavení reklamami na tento produkt? Ak áno, možno ste si položili otázku, či je to len náhoda, alebo vás váš smartfón „odpočúva“. V skutočnosti vaše zariadenie ani nemusí počúvať vaše konverzácie. Existuje veľká šanca, že mu dávate všetky potrebné informácie. Väčšina z nás pravidelne zverejňuje svoje údaje v širokej škále webov a aplikácií.

Robíme to, keď im udelíme určité povolenia alebo odsúhlasíme „cookies“ na sledovanie našich online aktivít. Tie umožňujú webovým serverom „pamätať si“ určité podrobnosti o našej interakcii so stránkou. Môžu si napríklad uložiť vaše prihlasovacie údaje, aby ste ich nemuseli zakaždým znova zadávať. Existujú však aj súbory cookie tretích strán, ktorými sú zvyčajne marketingové spoločnosti spolupracujúce s navštívenou stránkou alebo používanou aplikáciou.

Tá potom hostí reklamy marketingovej spoločnosti a poskytuje jej prístup k údajom, ktoré od vás zhromažďuje. Klasifikáciou a zoskupením týchto informácií následne marketingové spoločnosti zlepšujú svoje odporúčacie algoritmy pomocou takzvaných odporúčacích systémov na zacielenie správnych reklám pre správnych zákazníkov. Existuje niekoľko techník strojového učenia, ktoré pomáhajú systémom filtrovať a analyzovať vaše údaje. Odporúčania reklám môžu vychádzať okrem iného z týchto údajov:

-          na ktoré reklamy ste v rámci platformy klikli,
-          osobné údaje, ktoré ste poskytli platforme (napríklad váš vek, e-mailová adresa, pohlavie, lokalizácia a zariadenia, na ktorých máte prístup k platforme)
-          informácie zdieľané s platformou inými marketingovými partnermi, ktorých zákazníkom už ste,
-          konkrétne stránky alebo skupiny, ku ktorým ste sa na platforme pripojili alebo ste ich „lajkovali“.

Algoritmy umelej inteligencie v skutočnosti môžu pomôcť obchodníkom získať obrovské množstvá dát a použiť ich na vytvorenie vášho profilu. Zoradia aj ľudí okolo vás podľa toho, ako veľmi vám na nich „záleží“. Potom môžu zacieľovať reklamy nielen na základe vašich údajov, ale aj údajov zhromaždených od vašich priateľov a členov rodiny, ktorí používajú rovnaké platformy ako vy. Napríklad Facebook vám môže odporučiť niečo, čo nedávno kúpil váš priateľ. A nebolo na to ani potrebné „počúvať“ rozhovor medzi vami a vaším priateľom.

Preto musíte byť opatrní pri udeľovaní povolení aplikáciám a webom, ktoré používate. Nie všetky aplikácie a služby totiž vyžadujú iba to, čo je nevyhnutné. Niektorým ľuďom neprekážajú cielené reklamy, nájdu sa dokonca takí, ktorí uprednostňujú odporúčania od umelej inteligencie pred odporúčaniami od ľudí. 

Predplatné NEXTECH 2021

Existuje niekoľko jednoduchých tipov, pomocou ktorých môžete obmedziť množstvo údajov, ktoré zdieľate online. Predovšetkým by ste mali pravidelne kontrolovať povolenia aplikácií vo svojom telefóne. Takisto si dobre rozmyslite, či udelíte aplikácii alebo webu určité povolenia.

Pokiaľ je to možné, nepoužívajte svoje kontá na sociálnych sieťach na pripájanie alebo prihlasovanie k iným webom a službám. Pri procese prihlasovania zdieľajte iba toľko informácií, koľko je potrebné.  A ak ste citliví na ochranu súkromia, mali by ste zvážiť inštaláciu virtuálnej súkromnej siete (VPN) do svojho zariadenia. Tá zamaskuje vašu IP adresu a zašifruje online aktivity.A ak si stále myslíte, že váš telefón načúva, môžete urobiť jednoduchý experiment.

V nastaveniach telefónu obmedzte prístup k mikrofónu pre všetky svoje aplikácie. Potom si vyberte produkt, o ktorom viete, že ste ho na žiadnom zo svojich zariadení nehľadali, a hovorte o ňom nahlas s inou osobou. Tento postup opakujte niekoľkokrát. Ak v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní nedostanete žiadne cielené reklamy, znamená to, že váš telefón „nepočúva“.

Zdroj: theconversation.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

jasný, že founy odposlýchavaj, napichne tě kdo chce reakcia na: Máte pocit, že vás smartfón „odpočúva“? Možno ani nemusí

24.7.2021 13:07
jeden kámoš koukal porno na pornubu, vyhonil a pak mu na druhý den visel pták, ani dodnes neví kdo ho to odposlýchaval a mučil. normálný cvakání s ptákem nahoru a pak dolu za deset sekund, ani dodnes neví kámoš, co to bylo za technologii. byla mučivá a děsivá
Reagovať

RE: Bola to nelegálna hypnóza reakcia na: jasný, že founy odposlýchavaj, napichne tě kdo chce

24.7.2021 13:07
Bola to nelegálna hypnóza, všetci v štáte sú totiž hypnotizovaní a keď ti povedia, že: "visí" a to tak že to nikto iný nepočuje len ty v tej hypnóze, tak ozaj visí. Je to forma otroctva a zároveň štátne tajomstvo.
Reagovať

jasne reakcia na: Máte pocit, že vás smartfón „odpočúva“? Možno ani nemusí

21.7.2021 18:07
ze odpocuva. Lacko napiste o freedomPhone. Alebo rubriku ako si nainstalova ini OS ako Android alebo Apple.
Reagovať

RE: ach jaj vy ste to zasa nepochopil, no nič... reakcia na: jasne

24.7.2021 19:07
ach jaj vy ste to zasa nepochopil, no nič...
Reagovať

To je reakcia na: Máte pocit, že vás smartfón „odpočúva“? Možno ani nemusí

21.7.2021 07:07
Pravda, moderná technológia naozaj nie je pre spr ostych, ak berieme ohľad na užívateľa. Ale ak berieme do úvahy záujmy korporácií, tak áno je pre spro stych.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať