PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Takto môže vyzerať armádne letectvo v roku 2050

Technológie
1

Jedna z oblastí, kde v posledných rokoch dochádza k masívnej transformácii, je dopravný priemysel. Redaktor webu hotcars.com sa zameral na budúcnosť leteckého priemyslu, konkrétne vojenských lietadiel. Predstavil niektoré koncepty lietadiel budúcnosti, ktoré môžu byť rozhodujúce pri formovaní vojenského letectva do roku 2050.

Bojový letecký systém budúcnosti

Niektoré európske veľmoci (Nemecko, Francúzsko. Španielsko) majú spoločný program Future Combat Air System ktorý majú tvoriť hlavne zariadenia bez ľudskej posádky, slúžiace predovšetkým na útok a prieskum.

SWAN_TITULKA_0722

Vzdušné sily budú ovládať bojový vzdušný systém budúcnosti a vykonávať vojenské útoky s využitím umelej inteligencie, zatiaľ čo ľudskí operátori ostanú v bezpečnej vzdialenosti. Lietadlá budú charakterizované vyššou rýchlosťou, väčším doletom a zvýšenou palebnou silou pomocou nových efektorov. Hlavnými dodávateľmi tohto projektu sú Dassault Aviation a Airbus.

Tempest

Tempest je vojenské lietadlo, ktoré navrhla iná skupina európskych krajín: Taliansko, Švédsko a Spojené kráľovstvo. Podobá sa na lietadlo zo sci-fi filmov a vyznačuje sa unikátnou architektúrou. Predpokladá sa, že bude funkčné v roku 2035. Podľa očakávania sa má prevádzkovať 60 rokov. Vývojový tím zahŕňa spoločnosti BAE Systems, Rolls Royce, MBDA a Leonardo.

Prepadové stíhacie lietadlo MiG

MiG patrí do triedy ruských lietadiel šiestej generácie. Ide o stíhacie lietadlo, ktoré sa bude zameriavať na hypersonické zbrane. Bude mať pokročilé detekčné systémy, zbrane dlhého dosahu a môže zostať nenápadné (stealth režim). Nového MiGu by sme sa mali dočkať okolo roku 2030.

Next Generation Air Dominance (NGAD)

NGAD je projekt sponzorovaný Spojenými štátmi, zameraný na nasadenie nového systému lietadiel. Lietadlá budú bezposádkové a riadené jedným bojovým lietadlom. Podrobnosti nie sú známe, existujú však náznaky, že by systém mal prísť v dvoch variantoch. Jeden bude určený na útoky na diaľku a druhý na útoky na krátku vzdialenosť. NGAD má nahradiť lietadlá F-22 spoločnosti Lockheed Martin na začiatku 30. rokov tohto storočia.

Zdroj: hotcars.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Len, že čo sa stane, keď bezpilotnému stroju zarušia spojenie, bez spojenia niet velenia. Ako sa bude dať ovládať potom? Nijako? reakcia na: Takto môže vyzerať armádne letectvo v roku 2050

24.7.2021 13:07
Len, že čo sa stane, keď bezpilotnému stroju zarušia spojenie, bez spojenia niet velenia. Ako sa bude dať ovládať potom? Nijako?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať