SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Mohla by žuvačka ukončiť pandémiu COVID-19?

2

Vedci z Penn School of Dental Medicine vyvinuli žuvačku, ktorá podľa nich dokáže zachytiť vírus ochorenia COVID-19 v slinách, redukovať príznaky a znížiť riziko jeho prenosu. Žuvačka obsahuje rastlinný proteín, ktorý zachytáva vírus SARS-CoV-2 v slinách, čo spomaľuje prenos nielen z človeka na človeka, ale aj z bunky na bunku u pacientov. Výskumníci sa teraz pripravujú na spustenie prvej klinickej štúdie a dúfajú, že žuvačka by mohla slúžiť ako lacná a ľahko použiteľná možnosť boja proti COVID-19.

Žuvačka obsahuje kópie proteínu ACE2, ktorý sa nachádza na povrchu buniek a ktorý koronavírus využíva na prenikanie do buniek a ich infikovanie. Pri pokusoch v skúmavkách s použitím slín osôb infikovaných variantmi delta alebo omikron sa častice vírusu pripojili k „receptorom“ ACE2 v žuvačke a vírusová záťaž klesla na nezistiteľnú úroveň. Štúdiia bola publikovaná v časopise Biomaterials. Proteíny ACE2 „vírusovej pasce“ v žuvačke sa nachádzajú v bunkách upraveného šalátu.

Druhá experimentálna žuvačka vyrobená z fazuľového prášku namiesto šalátových buniek podľa článku v laboratórnych experimentoch zachytáva nielen častice SARS-CoV-2, ale aj chrípkové kmene, iné koronavírusy, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie, a potenciálne aj iné orálne vírusy, ako je ľudský papilomavírus (HPV) a vírus herpesu. Výskumníci teraz chcú začať klinické skúšky s nádejou, že žuvačku nakoniec uvedú na trh ako ďalší cenovo dostupný nástroj prevencie proti covidu.  

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

? reakcia na: Mohla by žuvačka ukončiť pandémiu COVID-19?

3.8.2022 08:08
Pokial viem jedna sa o respiracne ochorenie a riziko nakazy prijimanim potravy je nizke. Nechapem teda ako moze zuvacka v ustach pomoct pokial by neslo priamo o loek alebo ockovaciu latku
Reagovať

RE: ? reakcia na: ?

3.8.2022 12:08
Tiež si myslím, že by bolo rozumnejšie keby dali očkovaciu látku do piva, a otvorili krčmy.

To by boli všetci odopierači očkovania okamžite zaočkovaní.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať