SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Nekrobotika: “Oživené” mŕtvoly pavúkov slúžia ako roboty

2

Inžinieri z Rice University v Texase prišli na spôsob, ako premeniť mŕtve pavúky na „nekrobotické“ chápadlá. Ide o najnovší vývoj v oblasti mäkkej robotiky, ktorá skúma roboty vyrobené z netradičných, mäkkých materiálov. Možno ste si všimli, že pavúky sa po smrti skrútia do klbka. Je to preto, lebo pri pohybe využívajú hydraulický tlak, ktorý im umožňuje vysunúť nohy smerom von. No keď uhynú, strácajú túto schopnosť a tak sa skrútia.

Keď výskumníci zapichli ihlu do hydraulickej komory mŕtveho pavúka z čeľade strehúňovitých, utesnili ju superlepidlom a pomocou ihly privádzali do komory vzduch, získali kontrolu nad jeho nohami. Pomocou injekčnej striekačky pripojenej k tejto ihle sa do komory vtlačí malé množstvo vzduchu, čo spôsobí otvorenie nôh. Keď sa vzduch z komôrky zasa vytiahne, nožičky sa uzavrú.

Vedci pomocou ihly a vzduchu dokážu prinútiť tieto nekroboty, aby zdvihli 130 % svojej telesnej hmotnosti. Navyše sú aj celkom odolné, vydržia aj 1000 cyklov otvorenia/zavretia. Pridanie polymérového povlaku na nekrobotické chápadlá by mohlo výdrž ešte zvýšiť. Tím vedený docentom Danielom Prestonom a postgraduálnou študentkou Faye Yapovou zdôrazňuje, že nič sa neoživuje, len používajú mŕtvoly ako pavúčie bábky.

Takéto nekroboty by mohli mať aj praktické využitie, napríklad pri opakujúcich sa úlohách, ako je triedenie alebo premiestňovanie malých objektov, a možno aj na veci, ako je montáž mikroelektroniky. Článok o výskume bol nedávno uverejnený v časopise Advanced Science.

Zdroj: futurism.comnewatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Nekrobotika reakcia na: Nekrobotika: “Oživené” mŕtvoly pavúkov slúžia ako roboty

3.8.2022 08:08
Nechutné. Viacramenné uchopenie predmetov funguje už desa'tročia pri nakladaní šrotu alebo dreva, teraz niekto "objavil teplú vodu"..? Nie je praktickejšie vyrobit miniaturne uchopovacie zariadenie, ktoré aj vydrží viacej, ako sa hrajkať s mŕtvimi pavúkmi? Toto je veda? Ble...
Reagovať

RE: Nekrobotika reakcia na: Nekrobotika

9.8.2022 08:08
Ze je to tebe nechutne, je uplne fuk. Pouzit mrtve telo pavuka je urcite milion krat lacnejsie ako navrhnut a vyrabat miniaturne uchopovacie zariadenie. Skor sa mi zda malo tych 1000 cyklov. Ak dajme tomu jeden cyklus miniprenosu {podla videa} trva 10 sekund, tak jeden kus vydrzi 2h 46 min. Cize este treba vymysliet automaticku vymenu kus za kus.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať