PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Mohli by ľudia dýchať vzduch na Marse?

2

Vzduch, ktorý dýchame na Zemi, obsahuje kyslík. Poskytujú nám ho rastliny a niektoré druhy baktérií. Kyslík však nie je jediný plyn v zemskej atmosfére, dokonca nie je ani najhojnejší. V skutočnosti tvorí len 21 % nášho vzduchu. Takmer celý zvyšok je dusík (78 %). Naše dýchanie funguje takto: keď sa nadýchnete, vstrebete všetko, čo je v atmosfére. No vaše telo používa iba kyslík; zvyšku sa zbavíte pri výdychu. A ako je to na Marse? Atmosféra Červenej planéty je tenká – jej objem tvorí len 1 % zemskej atmosféry. Inak povedané, na Marse je o 99 % menej vzduchu ako na Zemi.

Je to čiastočne preto, že Mars má približne len polovičnú veľkosť Zeme. Jeho gravitácia nie je dostatočne silná, aby zabránila atmosférickým plynom uniknúť do vesmíru. A najhojnejším plynom v tomto riedkom vzduchu je oxid uhličitý. Pre ľudí na Zemi je to vo vysokých koncentráciách jedovatý plyn. Našťastie v našej atmosfére tvorí oveľa menej ako 1 %. Na Marse však oxid uhličitý tvorí 96 % vzduchu. Pritom Mars nemá takmer žiadny kyslík; je to len jedna desatina percenta vzduchu, čo nie je ani zďaleka dosť na to, aby ľudia prežili. Bez skafandra by ste teda na Marse v okamihu zomreli.

Zadusili by ste sa a pre nízky atmosférický tlak by vám vrela krv, a to oboje približne v rovnakom čase. Vedci zatiaľ nenašli žiadne dôkazy o živote na Marse. Je to bezpochyby extrémne prostredie. A nejde len o vzduch. Na povrchu Marsu je veľmi málo tekutej vody. Teploty sú nízke – v noci okolo -73 °C. No veľa organizmov aj na Zemi prežíva v extrémnom prostredí – v antarktickom ľade, na dne oceánu a celé kilometre pod zemským povrchom. Mnohé z týchto miest majú extrémne vysoké alebo nízke teploty, takmer žiadnu vodu a takmer žiadny kyslík.

A hoci život na Marse neexistuje, možno existoval pred miliardami rokov, keď mal hustejšiu atmosféru, viac kyslíka, vyššie teploty a značné množstvo tekutej vody na povrchu. Jeden z cieľov misie rovera NASA Mars Perseverance je hľadať známky starodávneho marťanského života. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o primitívny život, ako sú mikróby. Medzi siedmimi nástrojmi na palube rovera Perseverance je MOXIE, zaujímavé zariadenie, ktoré odstraňuje oxid uhličitý z atmosféry Marsu a mení ho na kyslík.

Ak bude MOXIE fungovať, budúci astronauti si budú môcť nielen vyrábať vlastný kyslík; mohli by ho použiť aj ako súčasť raketového paliva, ktoré budú potrebovať na let späť na Zem. Čím viac kyslíka dokážu ľudia na Marse vyrobiť, tým menej si ho budú musieť doniesť zo Zeme, ale aj s vlastným kyslíkom budú astronauti stále potrebovať skafander. NASA teraz pracuje na nových technológiách potrebných na vyslanie ľudí na Mars. Mohlo by sa tak stať v nasledujúcom desaťročí, možno koncom 30. rokov 21. storočia.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

odrbavaju reakcia na: Mohli by ľudia dýchať vzduch na Marse?

14.6.2022 22:06
v priamom prenose https://pbs.twimg.com/media/EuoFWI6UcAAVQhr?format=jpg&name=small

Myslia si, ze sme hlupi..
Reagovať

RE: odrbavaju reakcia na: odrbavaju

14.6.2022 22:06
ten link zle sformatovalo, len si vyhladajte: Greenland vs Mars
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať