PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Mozgový implantát mení myšlienky na slová, aby ochrnutý človek mohol zase „hovoriť“

3

Facebook okrem iného investuje aj do výskumu implantovaných rozhraní mozog – počítač. Posledná fáza niekoľkoročnej štúdie Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCFS), financovanej Facebookom, ktorá sa volá Project Steno, sa zameriava na preklad konverzačných pokusov ochrnutého pacienta s poruchou reči do slov na obrazovke. Je to prvýkrát, čo sa slovo, ktoré sa prirodzene snaží povedať pacient, dá dešifrovať iba z mozgovej činnosti. Štúdia bola zverejnená v časopise New England Journal of Medicine.

Rozhrania typu mozog – počítač (BCI) stáli za mnohými nedávnymi sľubnými výskumami vrátane výskumu Stanfordovej univerzity, ktorý dokázal premeniť imaginárny rukopis na premietaný text. Štúdia UCSF má odlišný prístup, analyzuje skutočné pokusy o reč a pôsobí takmer ako prekladateľ. Výskumníci implantovali „neuroprotézu“ s elektródami ochrnutému mužovi, ktorý vo veku 20 rokov prekonal mozgovú príhodu.

Po implantácii elektród do oblasti mozgu spojenej s ovládaním hlasového traktu sa muž pokúsil odpovedať na otázky zobrazené na obrazovke. Algoritmy strojového učenia UCSF dokážu rozpoznať 50 slov a konvertovať ich na vety v reálnom čase. Momentálne nie je jasné, či rozpoznávanie reči vychádza zo zaznamenaných vzorcov mozgovej aktivity, alebo z hlasových prejavov, prípadne z kombinácie oboch.

Vedci zdôrazňujú, že ich práca nespočíva v čítaní myšlienok, spolieha sa na snímanie mozgovej aktivity, ktorá sa deje konkrétne pri pokuse o určité správanie, napríklad hovorenie. Takisto dodávajú, že to zatiaľ nefunguje s neinvazívnymi neurónovými rozhraniami. Facebook Reality Labs Research mal vlastné neinvazívne prototypy náhlavných súprav určených na štúdium mozgovej činnosti.

Spoločnosť však teraz oznámila, že plánuje ich sprístupnenie pre výskumné projekty typu open source, pretože sa od tejto oblasti odkláňa smerom k náhlavným súpravám VR/AR a zariadeniam noseným na zápästí, založeným na technológii získanej od spoločností CTRL-Labs. UCSF síce dostáva financovanie z Facebooku, ale bez sprístupnenia hardvéru.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

jenomže voni už maj lidi v sobě nano drony, kerýma počuj jinou lidskou mysl z počítače reakcia na: Mozgový implantát mení myšlienky na slová, aby ochrnutý človek mohol zase „hovoriť“

22.7.2021 19:07
jenomže voni už maj lidi v sobě nano drony, kerýma počují jinou lidskou mysl z počítače. a prý se to prvým podařilo na Slovácku, komunkujou jenom myslí a čtou si takhle myšlenky a pak je taky posílaj nazpátek do mozku. prý se tomu říka: "Projekt kyborg jedna" a je to supr tajný vojenskej projekt NATO. Jejich subjekt je prý sliší v mozku žvanit řeči kerý mu tam těma nano dronama z dátovýho centra posílají zpracovaný umělou inteligencí... Že prý na Slovácku maj kyborga telepata, kerý tohle šecko umí. Tak tenhle článek je jenom potvrzením předešlých zpráv o tom, že se něco mele s kyborgama, nebo tak. Armáda NATO na Slovácku to prý úspěšně testovala už v roce dva tisíce dvanást. Myslím si, že šidí lidi a mají to za naše daně - asi to bude supr voják, kerý dostává příkazy jenom čistě myslí do mozku.
Reagovať

RE: je to ještě horší s těma kyborgama, jak by ste si možná mysleli, voni jim vovládaj komplet tělo nano dronama reakcia na: jenomže voni už maj lidi v sobě nano drony, kerýma počuj jinou lidskou mysl z počítače

23.7.2021 16:07
je to ještě horší než bychom si mysleli, těma nano dronama se dá vovládat komplet celý tělo, něco třeba počne bolet, nebo vopak ustoupí to a je to příjemný pocit. třeba tě někdo donutí nevonanovat bolestí, nebo i vopak máš takové příjemné pocity v penisu, že počneš onanovať z teho.. jak kdo chce, tak s tím klidně cvaká.. nebo ti pak vyšle myšlenky do mozku a slyšíš je tam - to všechno prý dělá nano technologie, kerou vyvinuli armády NATO.. lidičky dávejte si bacha co třeba sníte a kde se třeba stravujete, nebo vás třeba bude poptávat penis každý tři dny, a je dost možný že je pak rozzuříte pornhubem a voni vám zas dají bolest, nebo impotenci a bude viset, nebo nemusíte třeba zaspát, nebo vás bude bolet hlava, či na hrudi - to všechno jest testováno v tym roku dva tisíce dvanáct - teď už některé obrany zemí zakročily a mírní se to, zaplať Pán Bůh za dobrí lidi, kerý to těm kyborgům vyháněj z těla pryč
Reagovať

Petr Kmásal reakcia na: Mozgový implantát mení myšlienky na slová, aby ochrnutý človek mohol zase „hovoriť“

22.7.2021 13:07
Vopravdový zázrak! I naši politici by takovej potřebovali.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať