SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Môžu syntetické palivá zachrániť spaľovacie motory?

Technológie
3

Výrobcovia automobilov ako BMW a Porsche skúmajú syntetické palivá ako spôsob, ako udržať spaľovacie motory nažive napriek prísnejším emisným normám. Jason Fenske z YouTube kanála Engineering Explained je však k tejto novej palivovej technológii skeptický. Syntetické palivá sa vyrábajú kombináciou rôznych molekúl na látku, ktorá v spaľovacom motore funguje rovnako ako bežné fosílne palivo. Tento proces má byť uhlíkovo neutrálny, pretože jednou zo zložiek väčšiny syntetických palív je uhlík extrahovaný z atmosféry.

SWAN_042021

Takže zatiaľ čo spaľovanie syntetického paliva môže stále produkovať emisie uhlíka, teoreticky by tie boli neutralizované použitím tohto uhlíka na výrobu paliva. Okrem udržania benzínových automobilov na cestách má syntetické palivo ešte jednu výhodu – hustotu energie. "Tá sa síce nemôže rovnať benzínu, ale je oveľa lepšia ako v prípade vodíka alebo lítiovo-iónovej batérie používanej v súčasných elektromobiloch," povedal Fenske.

Syntetické palivo však musí byť vyrobené z obnoviteľnej energie, aby bolo čistejšie ako benzín. To neplatí pre elektrické autá, ktoré môžu mať stále veľmi malú uhlíkovú stopu, aj keď sú nabíjané z „najšpinavších“ elektrických sietí. Nabíjanie elektrického auta je vcelku jednoduchý proces, zatiaľ čo výroba syntetického paliva, jeho preprava a spaľovanie v spaľovacom motore si vyžaduje oveľa viac krokov, a tak je v podstate menej účinné.

V dôsledku toho sa menej energie vloženej do syntetického paliva skutočne dostane až do pohonu kolies. Vďaka vyššej hustote energie sa syntetické palivá môžu viac hodiť pre leteckú alebo námornú prepravu, ale aj to by bolo stále dosť drahé, uzavrel Fenske.

Zdroj: motorauthority.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

vyroba syntetickeho paliva stoji mnozstvo energie... reakcia na: Môžu syntetické palivá zachrániť spaľovacie motory?

8.9.2021 09:09
vyse 50% energie sa moze stratit pri procesoch vyroby. je to energia ktora je v elektromobiloch pouzitelna na vyse dvojnasobok dojazdu.
Reagovať

Neverim reakcia na: Môžu syntetické palivá zachrániť spaľovacie motory?

28.8.2021 10:08
... To neplatí pre elektrické autá, ktoré môžu mať stále veľmi malú uhlíkovú stopu, aj keď sú nabíjané z „najšpinavších“ elektrických sietí.

Tomu neverim a autor je podla mna zaujaty.
Reagovať

RE: Netáraj reakcia na: Neverim

28.8.2021 16:08
Netáraj
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať