SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Multimodálny “transformer” dokáže fungovať ako auto, štvornohý robot aj humanoid

Technológie
0

Laboratórium robotických systémov ETH Zürich skúmalo, čo sa dá dosiahnuť s výkonom kolesových robotov postavených na báze štvornohých robotov ANYmal. Túto technológiu si osvojila spoločnosť s názvom Swiss-Mile, ktorá chce komercializovať roboty s kolesovými nohami pre širokú škálu úloh vrátane mapovania, inšpekcie, pomoci pri katastrofách a logistiky v mestskom prostredí. Swiss-Mile ponúka multimodálny robot ANYmal s kolesami a nohami, čo z neho robí univerzálne riešenie pre inteligentné logistické systémy nákladnej dopravy.

Na rozdiel od kolesových doručovacích platforiem a ľahkých doručovacích dronov dokáže efektívne zdolávať rovné terény i prekážky, ako sú schody, a prenášať ťažký náklad vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. ANYmal s kolesami a nohami môže fungovať ako auto, štvornohý robot a humanoid, ktorý jazdí rýchlosťou až 22 km/h, prekonáva prekážky a dokáže stáť na dvoch nohách.

Nohy s kolesami by mohli byť užitočná funkcia pre logistického robota. Predné nohy by mohol použiť ako ruky na chytenie balíka od klienta, potom by ho umiestnil do nákladného priestoru vzadu. Zatiaľ sa však Swiss Mile zameriava skôr na komerčné úlohy, ktoré si vyžadujú kombináciu rýchlosti a prekonávania prekážok, ale sú mimo komplikovaného priestoru ľudskej interakcie, ako je napríklad mapovanie alebo kontrola zložitých priestorov.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať