PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Na liečbu cukrovky úspešne použil ultrazvuk

1

Nový sľubný výskum ukázal možnosť liečby cukrovky 2. typu bez liekov. Na troch rôznych zvieracích modeloch výskumníci preukázali, že krátke dávky ultrazvuku zamerané na špecifické zhluky nervov v pečeni môžu účinne znížiť hladinu inzulínu a glukózy. Tím výskumníkov zo spoločnosti GE Research, z Yale School of Medicine, Kalifornskej univerzity v Los Angeles a Feinsteinovho inštitútu pre lekársky výskum v časopise Nature Biomedical Engineering demonštroval jedinečnú neinvazívnu ultrazvukovú metódu určenú na stimuláciu špecifických senzorických nervov v pečeni.

Táto technológia sa nazýva periférna zaostrená ultrazvuková stimulácia (peripheral focused ultrasound stimulation – pFUS) a umožňuje nasmerovať vysoko cielené ultrazvukové impulzy na špecifické tkanivo obsahujúce nervové zakončenia. Novo publikovaná štúdia naznačuje, že krátke cielené dávky pFUS v tejto oblasti pečene úspešne zvrátili nástup hyperglykémie. Zistilo sa, že liečba bola účinná na modeloch myší, potkanov a ošípaných.

V štúdii sa takisto preukázalo, že na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi u diabetických zvierat stačili len tri minúty zaostreného ultrazvuku každý deň. V súčasnosti prebiehajú štúdie na ľuďoch, aby sa zistilo, či táto metóda u nich funguje podobne ako na zvieratách. Súčasné ultrazvukové nástroje používané na vykonávanie tohto druhu techniky pFUS si vyžadujú vyškolených technikov.

Výskumníci však naznačujú, že existuje technológia na zjednodušenie a automatizáciu týchto systémov tak, aby ich mohli pacienti používať doma, ale bude potrebný ešte ďalší vývoj, kým sa táto liečba bude môcť široko uplatniť. Tím GE Research uviedol, že sa uskutočnil ďalší predklinický výskum, v ktorom sa skúmali rôzne dávky a trvanie ultrazvuku. Začali sa aj úvodné štúdie na ľuďoch, ktorých predbežné výsledky sa očakávajú koncom tohto roka.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

super, len tak ďalej reakcia na: Na liečbu cukrovky úspešne použil ultrazvuk

16.4.2022 12:04
výborne, len tak ďalej lekári
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať