SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Na pilotovanie osobného lietadla Air One bude stačiť 16 hodín výcviku

Technológie
0

Izraelská spoločnosť Air na podujatí Kentucky Derby ukázala prototyp svojho dvojmiestneho osobného lietadla eVTOL Air One v plnej veľkosti. Air One je koaxiálna oktokoptéra s dvoma sedadlami vedľa seba v panoramatickej sklenej kabíne. Osem elektromotorov dokáže dodať maximálny výkon 771 konských síl (575 kW) na jeho trojlisté vrtule, čo umožňuje maximálne užitočné zaťaženie 200 kg. 

Napriek nápadným krídlam nemá One vyhradený cestovný režim. Nie je tu žiadny predný pohon a krídla sú naklonené pod uhlom, ktorý im umožní vytvárať vztlak pri naklonení lietadla dopredu. Vďaka tomu je dynamika letu relatívne jednoduchá, pilotom by malo stačiť len približne 16 hodín výcviku. Prejaví sa to však na nižšej rýchlosti, Air hovorí, že eVTOL sa bude pohybovať rýchlosťou 161 km/h a jeho maximálna rýchlosť je 250 km/h.

Dolet a výdrž sú však pre multikoptéru s posádkou veľmi pôsobivé – Air uvádza hodinu letu a dolet až 177 km. Rýchle nabíjanie umožňuje nabitie z 0 na 100 percent už za jednu hodinu. Po letových skúškach niekoľkých prototypov v 60-percentnej mierke je teraz k dispozícii prototyp plnej veľkosti a v najbližších mesiacoch sa začnú letové testy.

Podľa časového harmonogramu spoločnosti sa v treťom štvrťroku tohto roka vykonajú testy s posádkou, v roku 2023 sa začne s „certifikáciou prototypu“ a v roku 2024 sa uskutočnia prvé dodávky zákazníkom. Air totiž svoj eVTOL neprezentuje ako letecký taxík, ale ako osobný stroj na potešenie, ktorý môže vďaka kolesám a sklopným krídlam vchádzať a vychádzať z garáže alebo ho možno prevážať na prívese, ak nemáte pozemok, z ktorého by ste mohli štartovať priamo.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať