SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Náš vesmír má „antivesmírne“ dvojča na druhej strane Veľkého tresku

0

Náš vesmír by mohol byť zrkadlovým obrazom vesmíru z antihmoty, siahajúceho späť do čias pred Veľkým treskom. Tvrdia to kanadskí vedci, ktorí navrhli nový kozmologický model predpokladajúci existenciu „antivesmíru“, ktorý v spojení s naším vesmírom zachováva základné fyzikálne pravidlo nazývané CPT symetria (symetria obrátenia náboja, parity a času). Výskumníci ešte musia vypracovať mnohé detaily svojej teórie, ale tvrdia, že to prirodzene vysvetľuje existenciu temnej hmoty.

Štandardné kozmologické modely nám hovoria, že vesmír (priestor, čas a hmota/energia) explodoval asi pred 14 miliardami rokov a odvtedy sa rozpínal a ochladzoval, čo viedlo k postupnej tvorbe subatomárnych častíc, atómov, hviezd a planét. Neil Turok z Perimeter Institute for Theoretical Physics v Ontáriu sa však domnieva, že závislosť týchto modelov od ad hoc parametrov znamená, že sa čoraz viac podobajú Ptolemaiovmu opisu slnečnej sústavy. Jedným z takýchto parametrov je podľa neho krátke obdobie rýchleho rozpínania, známe ako inflácia, ktoré môže vysvetliť rozsiahlu uniformitu vesmíru.

Turok a jeho kolega z Perimeter Institute Latham Boyle sa rozhodli vyvinúť model vesmíru, ktorý dokáže vysvetliť všetky pozorovateľné javy len na základe známych častíc a polí. Položili si otázku, či existuje prirodzený spôsob, ako rozšíriť vesmír za Veľký tresk, singularitu, kde sa všeobecná teória relativity rozpadá, a potom von na druhú stranu. „Zistili sme, že áno,“ hovorí Turok. Riešením bol predpoklad, že vesmír ako celok sa riadi symetriou CPT.

Tento základný princíp vyžaduje, aby akýkoľvek fyzikálny proces zostal rovnaký, ak sa obráti čas a priestor a častice sa nahradia antičasticami. Turok hovorí, že to neplatí pre vesmír, ktorý vidíme okolo seba, kde čas beží dopredu, zatiaľ čo priestor sa rozpína a je v ňom viac hmoty ako antihmoty. Ako vysvetľuje Turok, entita, ktorá rešpektuje symetriu, je dvojica vesmír – antivesmír. Antivesmír by sa rozprestieral späť v čase od Veľkého tresku, zväčšoval by sa a prevládala by v ňom antihmota, pričom jeho priestorové vlastnosti by boli inverzné v porovnaní s vlastnosťami nášho vesmíru.

Turok uznáva, že na tomto modeli treba ešte veľa pracovať a pravdepodobne bude mať veľa odporcov. Dodáva, že kvantová neurčitosť znamená, že vesmír a antivesmír nie sú presnými zrkadlovými obrazmi jeden druhého. Odhliadnuc od problémov, Turok hovorí, že nový model poskytuje prirodzeného kandidáta na temnú hmotu. Je ním „ultraunikátna“, veľmi masívna častica nazývaná „sterilné“ neutríno, o ktorej sa predpokladá, že zodpovedá za konečnú (veľmi malú) hmotnosť bežnejších ľavotočivých neutrín.

Podľa Turoka možno symetriu CPT použiť na určenie množstva pravotočivých neutrín v našom vesmíre z prvých princípov. Po započítaní pozorovanej hustoty temnej hmoty podľa neho dostaneme hmotnosť pravotočivého neutrína približne 5 × 108 GeV, čo je približne 500 miliónov krát viac ako hmotnosť protónu. Turok opisuje túto hmotu ako veľmi podobnú tej, ktorá pochádza z niekoľkých anomálnych rádiových signálov, ktoré zaznamenala Antarktická impulzná prechodová anténa (ANITA).

Experiment s balónom, ktorý letí vysoko nad Antarktídou, vo všeobecnosti pozoruje kozmické lúče, ktoré prechádzajú atmosférou. Zdá sa však, že pri dvoch príležitostiach ANITA zachytila ​​častice, ktoré sa pohybujú zhora cez Zem s hmotnosťou medzi 2 a 10 × 108 GeV. Vzhľadom na to, že obyčajné neutrína by takmer určite interagovali skôr, ako by sa dostali tak ďaleko, Thomas Weiler z Vanderbilt University a kolegovia nedávno navrhli, že išlo pravdepodobne o rozpadajúce sa pravotočivé neutrína.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať