SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Najmodernejšia fabrika na výrobu batérií v Európe bude na Slovensku

Technológie
5
  • Slovenská vláda oficiálne schválila investičnú dohodu s firmou Gotion InoBat Batteries (GIB) na výstavbu fabriky v Šuranoch.
  • Pôjde o najmodernejšiu fabriku na výrobu batérií pre elektromobily, ktorá bude spĺňať najprísnejšie environmentálne a technologické štandardy.
  • GIB je spoločným podnikom slovenskej spoločnosti InoBat, lídra v inováciách a výrobe batérií, a poprednej čínskej firmy Gotion High-tech.
  • Nová fabrika v regióne vytvorí 1300 pracovných miest, celková investícia bude predstavovať 1,2 miliardy eur.

SAMSUNG 07M Advertisement

Významný krok vpred nielen pre InoBat a Gotion High-tech, ale aj pre celé Slovensko. Tak sa dá zhrnúť výsledok spolupráce oboch spoločností, ktorá prinesie nové pracovné príležitosti, podporí vedu a výskum, a posilní pozíciu Slovenska ako popredného inovátora v oblasti moderných technológií a udržateľnej mobility.

Predseda predstavenstva Gotion High-tech Li Zhen označil schválenie investičnej dohody za kľúčové. „Toto je míľnik v globalizačnej stratégii Gotionu a významný krok vpred v podpore zeleného rozvoja v rámci strategickej spolupráce so slovenskou vládou a spoločnosťou GIB. Úspešná realizácia projektu na Slovensku by nebola možná bez silnej podpory slovenskej vlády a úzkej spolupráce s našimi partnermi. V duchu princípu „Na Slovensku, pre Slovensko“ a s výraznou podporou slovenskej vlády sa snažíme rozvíjať projekt najpokročilejšej batériovej továrne v regióne EMEA s nulovou uhlíkovou stopou, pomáhať Šuranom stať sa kľúčovým centrom pre batérie a nové energetické odvetvia v Európe a prispieť tak aj silou Gotionu ku globálnej energetickej transformácii.“

Generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marian Boček verí, že tento projekt môže pomôcť  zastaviť odliv mozgov a motivovať ľudí, aby neodchádzali za prácou do zahraničia. Nové pracovné príležitosti a pozície na všetkých úrovniach môžu podľa Bočeka pozitívne ovplyvniť aj vzdelávací systém, ktorý bude môcť poskytnúť pevné základy pre ďalšie generácie a tvoriť kvalifikovaných odborníkov v tejto oblasti. „Našou víziou je prinášať inovatívne a udržateľné batériové riešenia, a táto fabrika bude kľúčovým krokom k jej naplneniu. Vykračujeme do novej éry, v ktorej sa Slovensko stane lídrom v technologických inováciách. Tie zmenia spôsob, akým svet pristupuje k energii a mobilite. Naša fabrika bude patriť medzi najväčšie a najinovatívnejšie svojho druhu na svete. Stane sa centrom transformácie smerom k udržateľnosti a čistej energii, podporí výskum, vývoj a zvýši ekonomickú stabilitu regiónu.“

Súčasťou projektu bude aj výskumno-vývojové centrum v Šuranoch. Obe spoločnosti už začali spolupracovať s univerzitami na vzdelávacích programoch, ktoré majú pomôcť naplniť dopyt po expertoch.

„Investovali sme do spoločnosti InoBat a zároveň vytvorili spoločný podnik GIB. Naša továreň v Šuranoch bude ukážkou schopností Gotion High Tech. Na Slovensku sa cítime ako doma," priblížil predseda predstavenstva GIB Steven Cai. „Súčasťou nášho projektu bude aj výskumno-vývojové centrum v Šuranoch, ktoré vytvorí minimálne 50 nových pracovných miest pre slovenských vedcov. S univerzitami už spolupracujeme na vzdelávacích programoch, aby sme boli schopní uspokojiť dopyt po odborníkoch. Rovnako dôležitá je naša spolupráca s miestnou samosprávou a Nitrianskym samosprávnym krajom na rozvoji pracovnej sily prostredníctvom odborných vzdelávacích kurzov."

Fabrika s rozlohou viac ako sto hektárov zamestná viac ako 1000 pracovníkov a jej ročná produkčná kapacita dosiahne v prvej fáze 20 gigawatthodín. Plné spustenie výroby sa očakáva v roku 2027. „Jej vplyv bude enormný – ovplyvní európske trhy, urýchli inovácie a stanoví nové štandardy pre udržateľnosť. S kapacitou na produkciu tisícok batérií ročne prispejeme k zníženiu globálnych emisií a podpore prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Máme reálnu možnosť stať sa svetovým lídrom v produkcii batérií na obyvateľa. Veríme v svet, kde technológie slúžia ľudstvu a prírode. Ten svet máme dnes na dosah," uzatvára výkonný riaditeľ GIB Pavol Krokoš.

5 komentárov

100 ha urodnej pody zaliatych betonom reakcia na: Najmodernejšia fabrika na výrobu batérií v Európe bude na Slovensku

25.6.2024 07:06
čo to nestavaju na štrbskom plese.

a ked to začne horieť to bude ohníček.

Reagovať

100 h_a u_rodnej pod_y zali_atych bet_onom reakcia na: Najmodernejšia fabrika na výrobu batérií v Európe bude na Slovensku

25.6.2024 07:06
čo to nestavaju na št_rbskom plese.

a ked to začne h_orieť to bude o_hníček.

Reagovať

Investícia reakcia na: Najmodernejšia fabrika na výrobu batérií v Európe bude na Slovensku

21.6.2024 08:06
Keď rátam dotácie 1,2 miliardy eur na fabriku ktorá poskytne 1 300 pracovných miest, tak mi to vychádza niečo málo cez 923 tisíc eur na pracovníka. Ak si zoberiem že tá fabrika tu bude približne 5 rokov (60 mesiacov), tak mi to vyjde ako investícia na pracovníka vo výške cez 15 tisíc na jedného pracovníka.

Takýto tunel sa oplatí. Na Slovensku nie je ani prvý, a ani posledný. Máme info či sa tá fabrika po pár rokoch (po vyčerpaní tohoto rozpočtového tunelu) presťahuje niekam inam, tak ako to bolo aj v iných prípadoch? Bodla by aj informácia aký veľký úplatok dostali Ficovci za takéto ožobračovanie obyvateľstva.
Reagovať

RE: Investícia reakcia na: Investícia

22.6.2024 18:06
Druhý raz skús pozornejšie čítať, než niečo napíšeš. Tých 1,2 mld € je celková výška investície, a nie dotácie štátu. Štátna dotácia je 150 mil. € + úľavy na daniach sú 64 mil. €.
Reagovať

RE: RE: Investícia reakcia na: RE: Investícia

23.6.2024 08:06
Aj keď rátam súčet štátnej dotácie 150 mil. € a úľavy na daniach 64 mil. €, tak to vychádza na 5 ročný sponzoring každého jedného zamestnanca sumou 2 743,59 € mesačne zo strany štátu.

Je to smutné, ale takto sa dlhodobo riešia dotácie na inSolventsku. Po uplynutí tej doby sa daná fabrika zbalí a vypadne do inej naivnej krajiny.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať