Najnovšia robotická ruka až príliš pripomína Terminátora

3

Inžinieri v Kórei vyvinuli veľmi obratnú robotickú ruku, ktorá dokáže rozdrviť plechovku piva alebo jemne uchopiť vajce. Nová robotická ruka pomenovaná ILDA (integrated linkage-driven dexterous anthropomorphic) má 20 kĺbov a umožňuje impozantných 15 stupňov voľnosti. Končeky prstov dokážu vyvinúť silu 34 newtonov, teda 3,4 kilogramu. S maximálnou dĺžkou asi 22 cm a hmotnosťou 1,1 kilogramu je ruka kompaktná a ľahká. Pri testoch úspešne drvila plechovky, stláčala tlačidlá, používala pinzetu na manipuláciu s drobnými predmetmi a dokonca strihala papier nožnicami.

Skvelou výhodou ruky ILDA je, že sa bude dať ľahko kombinovať s mnohými existujúcimi komerčnými robotickými ramenami. Kľúčová inovácia je v tom, že všetky komponenty sú integrované v samotnej ruke. Nemá teda žiadne externé časti alebo moduly. Od ostatných robotických rúk ju odlišuje nový mechanizmus založený na spojoch. Tento mechanizmus, ktorý nikdy predtým nebol použitý v robotike, umožňuje každému prstu mať tri stupne voľnosti podobne ako trojkĺbové prsty ľudí.

Zariadenie by sa napokon mohlo použiť ako protéza ruky, ale aj ako priemyselný robot vďaka svojej prispôsobivej konštrukcii, vysokému výkonu a nízkym výrobným nákladom. V budúcnosti chcú výskumníci pridať ruke ILDA hmatové snímanie, väčšiu flexibilitu a možno aj umelú kožu.

Zdroj: gizmodo.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

nieje to tak ako si myslite reakcia na: Najnovšia robotická ruka až príliš pripomína Terminátora

22.12.2021 14:12
to ze niekto presne naprogramuje ruku ze z bodu A do bodu B a na bod C nieje ziadny zazrak
ved CNC stroje su tu uz 30 rokov

nesialte ludi bludmi
Reagovať

STOP ! reakcia na: Najnovšia robotická ruka až príliš pripomína Terminátora

17.12.2021 19:12
Takúto vedu by mali úplne zakázať ako aj stopnúť jej financovanie ! Odkedy sú skvelé veci urobené tak či tak sa vedia zvrtnúť v neprospech ľudstva . Je zaujímavé, že niektorí ešte majú tú drzosť podporovať a propagovať tieto trendy do budúcna.
Reagovať

RE: Do 30 rokov tu budú pobehovať roboty, ktoré ťa môžu zabiť, tak sa na to radšej priprav a nekecaj toľko blbostí. reakcia na: STOP !

19.12.2021 16:12
Do 30 rokov tu budú pobehovať roboty, ktoré ťa môžu zabiť, tak sa na to radšej priprav a nekecaj toľko blbostí. Jasné, že to nezakážu, to je skrátka veda. Keď takého robota ovládnu hekeri, poriadne ti naloží bitkou, že budeš mať také klobásy na riti, že si také niečo ešte nezažila.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať