SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Liek na COVID-19 od Pfizeru chráni takmer na 90 % pred hospitalizáciou

0

Spoločnosť Pfizer uviedla, že jej antivírusová tabletka na COVID-19 vykazuje účinnosť takmer 90 % pri prevencii hospitalizácií a úmrtí u vysokorizikových pacientov. Najnovšie laboratórne údaje naznačujú, že liek si zachováva svoju účinnosť aj proti rýchlo sa šíriacemu variantu omikron. Americký výrobca liekov minulý mesiac uviedol, že jeho perorálny liek bol na základe predbežných výsledkov u 1200 ľudí účinný približne na 89 % pri prevencii hospitalizácií alebo úmrtí v porovnaní s placebom. Nedávno zverejnené údaje zo záverečnej analýzy procesu zahŕňajú ďalších 1000 ľudí.

Nikto z tých, ktorí v teste dostávali liek, nezomrel, zatiaľ čo medzi príjemcami placeba sa vyskytlo 12 úmrtí. Tabletky Pfizer, ktoré sa budú predávať ako Paxlovid, sa užívajú každých 12 hodín počas piatich dní, začínajúc krátko po nástupe symptómov. V štúdii vysoko rizikových pacientov bolo hospitalizovaných iba 5 zo 697 pacientov, ktorí absolvovali päťdňovú liečbu Paxlovidom. V skupine s placebom skončilo v nemocnici 44 zo 682 pacientov. Pfizer očakáva, že čoskoro dostane povolenie na použitie u vysokorizikových jednotlivcov od amerického Úradu pre potraviny a liečivá a ďalších regulačných agentúr.

SWAN_TITULKA_0722

Aj konkurenčný Merck požiadal o schválenie na núdzové použitie pre svoj antivírusový liek molnupiravir. Ten však v klinických skúškach u vysokorizikových pacientov znížil počet hospitalizácií a úmrtí len približne o 30 %. Paxlovid je súčasťou triedy liekov nazývaných inhibítory proteáz, ktoré sa v súčasnosti používajú na liečbu HIV, hepatitídy C a iných vírusov. Spoločnosť uviedla, že v tomto roku môže mať pripravené liečivo na 180 000 liečebných kúr a v roku 2022 plánuje vyrobiť na ďalších najmenej 80 miliónov.

Zdroj: reuters.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať