PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Nákladný dron Natilus s hybridným dizajnom krídel unesie o 60 % viac nákladu

Technológie
0

Kalifornský startup Natilus sa chystá preklenúť medzeru medzi rýchlou, ale drahou leteckou prepravou a pomalou, ale nákladovo efektívnou námornou prepravou novým druhom bezpilotných lietadiel, ktoré využívajú unikátne hybridné krídlo a unesú o 60 percent viac nákladu ako lietadlo rovnakej veľkosti. Prvým takýmto lietadlom bude Natilus N3.8T s maximálnou vzletovou hmotnosťou 8618 kg a doletom 1667 km. Bude schopné prepraviť náklad až do 3855 kg a bude mať dostatok priestoru na oveľa viac nákladu ako tradičné lietadlo rovnakej hmotnosti.

Ďalej Natilus tvrdí, že náklady aj emisie oxidu uhličitého sa znížia o 50 percent v porovnaní s tradičnou leteckou nákladnou dopravou. Spoločnosť pripisuje zvýšenie výkonu kombinovanej karosérii krídel bez rozlišovacích línií medzi krídlami a trupom, ktorá sa údajne použila prvýkrát pre nákladné lietadlo. Dvojmotorové turbovrtuľové lietadlo je navrhnuté tak, aby sa dalo pilotovať diaľkovo, a spočiatku sa bude používať na doručovanie malých balíkov v USA.

Neskôr, keď výrobné linky opustia väčšie verzie s oveľa väčším užitočným zaťažením a dostatočným doletom vrátane plánovaného 130T navrhnutého na prekonanie 8220 km, nájdu uplatnenie aj na medzikontinentálne lety. Natilus minulý rok uzavrel zmluvu so spoločnosťou Siemens o využívaní jej inžinierskeho softvéru na ďalší vývoj svojich produktov a nedávno podpísal dohodu s prevádzkovateľom siete dronov Volatus Aerospace, ktorý dostane prvý sériový model N3.8T. Lietadlo prešlo druhým kolom testovania v aerodynamickom tuneli a jeho dodávky sú naplánované na rok 2025.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať