Nové raketové lietadlo doletí z Pekingu do New Yorku za jednu hodinu

0

Čínska letecká a kozmická spoločnosť Space Transportation uviedla, že vyvíja kombináciu lietadla a okrídlenej rakety, ktorá sa bude dať použiť na vesmírnu turistiku. Okrem toho sa bude využívať aj ako nadzvukové obchodné lietadlo, ktoré dokáže spojiť ľubovoľné dva body na Zemi. Let z Pekingu do New Yorku by mal trvať len hodinu. Prezentácia CGI na webovej stránke Space Transportation ukazuje pasažierov nastupujúcich do lietadla, ktoré je pripevnené ku krídlu klzáka s dvoma raketovými urýchľovačmi. Po štarte sa lietadlo odpojí od krídla a poletí suborbitálnym priestorom.

Krídlo a urýchľovače potom pristanú opäť na štartovacej rampe, zatiaľ čo lietadlo pokračuje do cieľa a pristáva vertikálne. Hovorca pre čínske médiá uviedol, že okrídlená raketa bude mať nižšie prevádzkové náklady ako „rakety nesúce satelity a bude rýchlejšia ako tradičné lietadlo“. Podobný koncept predstavila v roku 2017 spoločnosť SpaceX s názvom Earth to Earth. Išlo o prepracovanie konceptu BFR, ktorý bol pôvodne navrhnutý na prepravu cestujúcich na Mars. Earth to Earth bol určený na osobnú dopraviu z mesta do mesta pomocou rakiet Starship.

Generálny riaditeľ spoločnosti Virgin Galactic sir Richard Branson minulé leto podnikol 11-minútový suborbitálny let, čím oficiálne predstavil priemysel vesmírneho turizmu širokej verejnosti. Space Transportation vlani v auguste oznámil, že získal 46,3 milióna dolárov na svoje nadzvukové vesmírne lietadlo, o ktorom tvrdí, že bude cestovať rýchlosťou približne 4180 kilometrov za hodinu. Spoločnosť plánuje vykonať pozemné testy do roku 2023 pred uskutočnením svojho prvého skúšobného letu v roku 2024. Ak pôjde všetko dobre, v roku 2025 by sa mal realizovať skúšobný let s posádkou.

Zdroj: robbreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať