PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Nanobionika: Rastliny žiariace v tme dokážu osvetľovať ulice

9

Značná časť energie sa spotrebuje na osvetlenie, preto vedci z MIT vyvíjajú nový druh pasívneho osvetlenia – rastliny svietiace v tme. V najnovšom experimente ich tím prinútil svietiť oveľa jasnejšie ako rastliny prvej generácie, a to bez poškodenia ich zdravia. Rozvíjajúca sa vedná oblasť s názvom rastlinná nanobionika zahŕňa vkladanie nanočastíc do rastlín so zámerom poskytnúť im nové schopnosti.

V minulosti tím MIT vytvoril rastliny, ktoré dokážu vysielať elektrické signály, keď potrebujú vodu, špenát, ktorý by sa dal použiť na detekciu výbušnín, a žeruchu, ktorá svieti v tme. Jej žiara však nebola veľmi jasná, takže sa nedala použiť na pasívne osvetlenie. Výskumníci teraz zvýšili jas na prakticky využiteľnú úroveň. Kľúčovým krokom bola zmena žiariacich zložiek z luciferázy a luciferínu (ktoré dodávajú svätojánskym muškám ich žiaru) na fosforové materiály. Tie absorbujú a uchovávajú viditeľné a ultrafialové svetlo a pomaly ho uvoľňujú vo forme fosforescencie. 

V tomto prípade tím použil ako luminofor nanočastice vyrobené z hlinitanu strontnatého a obalil ich oxidom kremičitým, aby nepoškodili rastliny. Nanočastice sa potom infiltrujú cez póry v listoch a nakoniec sa nahromadia vo vrstve nazývanej mezofyl. Po vystavení slnečnému alebo LED svetlu budú rastliny svietiť nazeleno. Tím testoval techniku ​​na množstve rastlín vrátane žeruchy, tabaku, bazalky, sedmokrásky a slonieho ucha a zistil, že iba 10 sekúnd pôsobenia modrých LED diód spôsobuje, že rastliny žiaria až hodinu. Ako sa dalo očakávať, svetlo je najjasnejšie v prvých minútach, potom postupne slabne.

Svetlo bolo 10-krát jasnejšie ako predchádzajúca verzia, a čo je dôležité, implantované nanočastice nepoškodili bežné funkcie rastlín, ako je fotosyntéza a odparovanie vody cez listy. Konečným cieľom tímu je vyvinúť svietiace rastliny, ktoré by sa dali použiť na pasívne osvetlenie ulíc alebo iných verejných priestorov, čím by sa znížila spotreba energie potrebnej na pouličné osvetlenie. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

9 komentárov

Lubomir Lacko klamar reakcia na: Nanobionika: Rastliny žiariace v tme dokážu osvetľovať ulice

5.10.2021 23:10
nedokazu
Reagovať

Majú to, len ty si to nezažil, tak ži si vo svojej malinkej bublinke :D reakcia na: Lubomir Lacko klamar

8.10.2021 19:10
Majú to, len ty si to nezažil, tak ži si vo svojej malinkej bublinke :D
Reagovať

Prečo jedlé rastliny? reakcia na: Nanobionika: Rastliny žiariace v tme dokážu osvetľovať ulice

5.10.2021 07:10
Prečo modifikujú jedlé rastliny? V prírode sú státisíce druhov rastlín, ktoré sú určite rovnako vhodné ak nie vhodnejšie!
Zase spôsob ako modifikovať genóm človeka...
Reagovať

RE: Jéj, to je ale krásny projekt: Žobráka spravili kyborgom a ešte mu ukázali kyborgicu v mozgu sivými obrazmi a mala 55kg? Jéj reakcia na: Prečo jedlé rastliny?

5.10.2021 16:10
Jéj, to je ale krásny projekt: Žobráka spravili kyborgom so žraločou DNA a ešte mu ukázali kyborgicu v mozgu sivými obrazmi a mala 55kg? Jéj, to je paráda. Chválim Amíkov, že na projekty vyberajú ľudí, ktorí mali pred tým ťažký bežný život a nie papalášske deti :D
Reagovať

RE: RE: Gratulujem projekt kyborg jedna, teraz to vypneme a je po projekte ;-D Všetko sme vyskúšali a funguje to fajn :-) reakcia na: RE: Jéj, to je ale krásny projekt: Žobráka spravili kyborgom a ešte mu ukázali kyborgicu v mozgu sivými obrazmi a mala 55kg? Jéj

5.10.2021 17:10
Gratulujem projekt kyborg jedna, teraz to vypneme a je po projekte ;-D Všetko sme vyskúšali a funguje to fajn :-) Obrazy v mozgu kyborg vidí a hlasy tiež počuje ako myšlienky. To je všetko, ďakujeme za účasť, AI je natrénovaná, teraz to dáme americkým jednotkám a máme cyborg squad. Parádna kniha, ale neverím ti ani slovíčko ;-D

RE: Už genóm človeka modifikovali pomocou žraločej DNA a Lorenzyho ampúl, ktoré počujú elektromagnetické polia - majú kyborga: reakcia na: Prečo jedlé rastliny?

5.10.2021 15:10
Už genóm človeka modifikovali pomocou žraločej DNA a Lorenzyho ampúl, ktoré počujú elektromagnetické polia - majú kyborga, ktorý počuje myšlienky a je plný nano dronov. Tie nano technológie v jeho mozgu mu posielajú také elektromagnetické polia, ktoré dekódujú neuróny mozgu ako reč a tak jednoducho počuje myšlienky. Je to napoly stroj napoly žralok a napoly človek. A čo v oceánoch prežilo miliardy rokov? Predátor žralok, lebo vďaka Lorenzyho ampuliam počuje myšlienky, elektromagentické polia. Keď máš strach, žraloka to poháňa, aby ťa ulovil, lebo to cíti. No a títo to vylepšili maximálne, keďže pomocou umelej inteligencie z počítača posielajú nanitom vektory mysle. Avšak Slováci prišli na to, ako im sajborga pokaziť: Po hypnóze tiež počuje hlasy, ale bludy a tak popierajú, že počuje myšlienky. Američani ho stvorili a Slováci kazia. Len sa to povráva na sieti, neviem či je to pravda. Avšak na každej volovine je kus pravdy.
Reagovať

RE: RE: Je to tak, majú kyborga, myšlienkami ho navigovali na ceny tovarov v obchoďáku a on ich našiel, funguje to :) reakcia na: RE: Už genóm človeka modifikovali pomocou žraločej DNA a Lorenzyho ampúl, ktoré počujú elektromagnetické polia - majú kyborga:

5.10.2021 15:10
Je to tak, majú kyborga, myšlienkami ho navigovali na ceny tovarov v obchoďáku a on ich úspešne našiel, funguje to :) Dokonca tam hovoria anglicky v tých myšlienkach aj inými jazykmi tam hovorili. Slováci to stále popierajú hypnózou, vraj je blázon, keď počuje hlasy ;) Možno sú to však nano reproduktory v strednom uchu, ktorými počuje hlas z vysielačky. Nikto nevie, čo je to za technológia, je to tajné a už ho aj mučili toho sajborga, tak musí to byť niekde v chrbtici, keď mu zrazu ovisol penis, či pýtal ako divý alebo mu stimulovali temeno hlavy a nezaspal, či mu stimulovali srdce a bolelo a mal vysoký krvný tlak. Všecko títo majú, len pravdy nepovedia, je to všetko štátne tajomstvo a spadá to pod rúško utajovaných skutočností. Oficiálne o tom nikto nesmie vedieť, lebo to všetko robí nejaká rozviedka bez zákona ako formu otroctva. Svietiace rastliny sú len špička ľadovca, pod hladinou je však projekt posielania obrazov do mozgu, vidíš to ako šedé obrázky akoby sa ti snívalo niečo a ďalšou vecou je posielanie myšlienok, ktoré počuješ ako šepot. Už takých sajborgov na Slovensku máme, tak si držte klobúky, čo bude ďalšie :D Možno vypnutie dýchania a spevnenie končatín do titánu, aby strojo človek mohol cestovať vesmírom ďaleko preďaleko. Ale to som vám povedala, tajomstvá, ktoré málo kto pozná, lebo Slovensko je oficiálne zaostalá žobrač krajina ;)

Prečo jedlé rastliny? reakcia na: Nanobionika: Rastliny žiariace v tme dokážu osvetľovať ulice

5.10.2021 07:10
Prečo modifikujú jedlé rastliny? V prírode sú státisíce druhov rastlín, ktoré sú určite rovnako vhodné ak nie vhodnejšie!
Zase spôsob ako modifikovať genóm človeka...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať