SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Našli lacný spôsob, aby každý fotoaparát zachytával aj infračervené spektrum

Technológie
5

Vedci z Telavivskej univerzity (TAU) vyvinuli kamerový systém, ktorý dokáže rozpoznávať farby infračerveného spektra, pričom nevyžaduje následnú konverziu na viditeľné spektrum, čo je zvyčajne nákladný a časovo náročný proces. Výskumníci tvrdia, že táto technológia im umožňuje zobrazovať plyny a látky ako vodík, uhlík a sodík, ako aj biologické zlúčeniny nachádzajúce sa v prírode, ktoré sú zvyčajne pre ľudský zrak a väčšinu snímačov kamier neviditeľné. Ľudské oko a väčšina fotoaparátov zachytáva fotografie svetla s vlnovou dĺžkou medzi 400 nanometrami a 700 nanometrami, teda medzi vlnovými dĺžkami modrej a červenej farby.

Je to len malá časť elektromagnetického spektra, pričom pod 400 nm je ultrafialové žiarenie a nad 700 nm je infračervené. Farby v týchto častiach spektra majú veľký význam, pretože mnohé materiály majú jedinečný podpis vyjadrený ako farba. Napríklad rakovinové bunky majú vyššiu koncentráciu molekúl určitého typu, ktoré sa prejavujú iba v infračervenej oblasti. Ľudský zrak vidí svetlo medzi červenou a modrou farbou. Keby sme mohli vidieť v infračervenej oblasti, videli by sme, že prvky ako vodík, uhlík a sodík majú jedinečnú farbu.

„Takže satelit na monitorovanie životného prostredia by mohol "vidieť" znečisťujúcu látku vypúšťanú z elektrárne alebo špionážny satelit by videl, kde sú ukryté výbušniny alebo urán. Okrem toho, keďže každý objekt vyžaruje teplo v infračervenej oblasti, všetky tieto informácie by bolo možné vidieť aj v noci,“ hovorí profesor Haim Suchowski z Katedry fyziky kondenzovaných materiálov TAU. Hoci detekcia infračerveného žiarenia už existuje, tento výskum je zaujímavý tým, že umožňuje vidieť „farby“ spektra cenovo dostupnejšie ako doteraz.

Napríklad v oblasti lekárskeho zobrazovania sa už uskutočnili experimenty, pri ktorých sa zhotovovali infračervené snímky, ktoré sa konvertovali na viditeľné svetlo na identifikáciu rakovinových buniek, ale táto konverzia si vyžadovala mimoriadne sofistikované a drahé kamery. Výskumníci z TAU prišli s lacnejšou a účinnejšou technológiou, ktorá sa dá namontovať na štandardnú spotrebiteľskú kameru a umožňuje konverziu z celej strednej infračervenej oblasti na viditeľnú na frekvenciách, ktoré ľudské oko dokáže vnímať. Dokument o výskume bol uverejnený online na Wiley a tím už požiadal o patentovanie tejto technológie.

Zdroj: petapixel.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Je ten vyrok oracdivy? reakcia na: Našli lacný spôsob, aby každý fotoaparát zachytával aj infračervené spektrum

30.6.2022 03:06
pričom pod 400 nm je ultrafialové žiarenie a nad 700 nm je infračervené
Reagovať

RE reakcia na: Našli lacný spôsob, aby každý fotoaparát zachytával aj infračervené spektrum

29.6.2022 12:06
Tak preto sa dávajú IR filtre do fotoaparátov, už chápem.
Reagovať

RE: tie ti blokujú červené svetlo, aby bola fotka v modro bielych odtieňoch reakcia na: RE

29.6.2022 16:06
čítaj net prosím ťa
Reagovať

RE: RE reakcia na: RE

29.6.2022 14:06
Tiez som po precitani par riadkov nadobudol pocit, ze konecne zistili, ako vylupnut IR filter z fotaka :)
Reagovať

RE: RE: RE reakcia na: RE: RE

29.6.2022 16:06
Kedysi sa predávali kamery ktoré mali odklopný IR filter. S nimi sa dalo nakrúcať aj v takmer úplnej tme, aj keď výsledok bol čierno-biely.

Ale to bolo v minulom tisícročí.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať