ASUS_122021 ASUS_122021 ASUS_122021

Návrat do kancelárií môže byť ťažší ako prechod na home office

8

Keď minulý rok zasiahla svet pandémia, firmy a školy všetkých typov sa snažili presvedčiť ľudí, aby pracovali a učili sa z domu. Predpoklad bol taký, že pôjde o krátkodobú situáciu, a preto sa nikto ani nezamýšľal nad procesom návratu. No po pol druha roku je návrat podstatne ťažší problém, ako sa pôvodne myslelo. Pri migrácii mimo kancelárie museli firmy nájsť počítače, nastaviť nástroje vzdialeného prístupu, prekonfigurovať svoje aplikácie, rýchlo prejsť na modely cloud computingu, aby zabezpečili, že ľudia budú môcť vykonávať svoju prácu.

Hoci sa kde-tu vyskytli zádrhy, podarilo sa nielen vyhnúť najhoršiemu a zabrániť ekonomickému kolapsu, ale napokon tento posun viedol aj podľa mnohých a rôznych metrík k zvýšeniu produktivity. Samozrejme, objavilo sa aj tápanie okolo toho, ako môže (a má) pracovať (a učiť sa) zamestnávateľ aj zamestnanec. Okrem toho došlo k dramatickému prehodnoteniu nástrojov, ktoré potrebujeme na vykonávanie práce, a spôsobu, ako môžeme spolupracovať.

SWAN_122021

Výsledok je taký, že väčšina zamestnávateľov teraz prijíma hybridné pracovné modely a experimentuje, ako by tento model fungoval najlepšie. Jedna z prvých výziev, ktorým bude väčšina organizácií čeliť, je nedostatok vysokokvalitných nástrojov na videokonferencie. Pandémia zmenila väčšinu z nás z nováčikov na odborníkov na videokonferencie. No vo väčšine organizácií miesta stretávania nevyhovujú štandardom viacerých platforiem a nefungujú na jedno kliknutie.

Pritom netreba zabúdať, že celý úspech hybridnej práce úplne závisí od schopnosti ľahkej komunikácie s kýmkoľvek kdekoľvek. Ešte horšie je, ak niektorí účastníci stretnutia sú v konferenčnej miestnosti a iní v najrozličnejších prostrediach v hollywoodskom štýle. Udržať pocit rovnosti je potom ťažké. Niektoré firmy sa to snažia riešiť tak, že všetci účastníci si prinesú do konferenčnej miestnosti svoje notebooky a v zásade sa správajú tak, akoby všetci komunikovali na diaľku.

Je však diskutabilné, či myšlienka viesť rozhovor cez obrazovku s osobou, ktorá sedí oproti vám pri stole, bude fungovať. A potom je tu problém, kam po návrate do kancelárie vlastne pracovníkov usadiť. Zohľadniť treba požiadavky na zaočkovanie proti COVID-19, ako aj prípadný strach z nezaočkovaných kolegov. Niektoré organizácie jednoducho vrátia ľudí tam, kde boli predtým. Musia sa však prispôsobiť všetkým – aj tým ľuďom, ktorí prešli na prácu na diaľku, aj novým zamestnancom, ktorí sa pripojili počas pandémie.

Iné firmy uvažujú o tzv. hot-deskingu, pri ktorom sa pracovníci každý deň prihlasujú do rôznych fyzických priestorov. No pri hybridnej práci je problém v tom, že nemožno ľahko určiť (a naplánovať), kedy sú niektorí ľudia v kancelárii alebo pracujú na diaľku. Tieto a podobné výzvy nepochybne povedú k tomu, že veľa spoločností bude meniť svoje stratégie, keď uvidia, aké procesy a nástroje fungujú v novom svete hybridnej práce a ktoré nie.

Je napríklad zaujímavé vidieť, že mnoho technologických spoločností, ktoré vo všeobecnosti prejavili najväčší záujem a ochotu vyskúšať hybridné pracovné modely, začína posúvať svoje myslenie a stratégie ešte predtým, ako sa začne hromadný návrat do kancelárií. V konečnom dôsledku sa zrejme dočkáme mnohých experimentov, ktoré budú ľudí frustrovať a môžu vyústiť do hromadných výpovedí a k nárastu počtu ľudí, ktorí menia zamestnanie. Bezpochyby však bude návrat do kancelárií oveľa náročnejší, ako mnohí očakávali.

Zdroj: eu.usatoday.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

Zarazila ma veta v článku: "... prípadný strach z nezaočkovaných kolegov". reakcia na: Návrat do kancelárií môže byť ťažší ako prechod na home office

27.7.2021 10:07
... a ešte len dodám, že keď je človek chorý má byť doma a liečiť sa, nie ísť do práce medzi kolegov - odhliadnuc od toho akú respiračnú či inú prenosnú chorobu má.
Reagovať

RE: Zarazila ma veta v článku: "... prípadný strach z nezaočkovaných kolegov". reakcia na: Zarazila ma veta v článku: "... prípadný strach z nezaočkovaných kolegov".

28.7.2021 00:07
Mudro, presne tak. Ale clanok je klikajuci bulvar, bez rozumu napisany niekym.
Reagovať

Zarazila ma veta v článku: "... prípadný strach z nezaočkovaných kolegov". reakcia na: Návrat do kancelárií môže byť ťažší ako prechod na home office

27.7.2021 10:07
Zarazila ma veta v článku: "... prípadný strach z nezaočkovaných kolegov". To je čo? Evidentne takáto situácia existuje, ale:

- keď sú ľudia zaočkovaní, tak potom by sa vraj nemali báť, pretože sú akože chránení a ak sa boja, tak pravdepodobne nedôverujú vakcíne alebo vedia, že síce sú zaočkovaní, ale vakcína ich prakticky nemusí ochrániť, nakoľko je to fakt
- ďalšou vecou je, že zaočkovaní ľudia môžu tiež prenášať vírusové ochorenie SARS-CoV-2 a taktiež ním môžu nakaziť iných ľudí (aj zaočkovaných) a dokonca danej chorobe môžu aj podľahnúť
- asi najhoršie je, že zaočkovaní nemusia mať prejavy choroby (podobne ako aj nezaočkovaní), avšak u zaočkovaných sa aktuálne automaticky ráta s tým, že je všetko OK
- potom by asi bolo vhodné pýtať sa, prečo vlastne nezaočkovaní obyvatelia sú "hrozbou" pre zaočkovaných, keď ochorieť a nakaziť ostatných môžu obe skupiny, ako aj na túto chorobu bohužiaľ zomrieť (aj keď štatisticky, pravdepodobne nezaočkovaní sú náchylnejší)
- nechcem to týmto zľahčovať, ale dovolím si konštatovať a v podstate hlavný rozdiel je asi v tom, že organizmus zaočkovaného jedinca by mal lepšie zvládnuť priebeh ochorenia a tým vlastne odbremení nemocnicu či iné zariadenie, t.j. zaočkovaný chráni hlavne seba a nie ostatných (ostatných len pasívne, nakoľko neleží na lôžku)

Všetka úcta k zaočkovaným, ale prečo by sme teda mali mať strach z nezaočkovaných jedincov proti SARS-CoV-2?
Reagovať

bludy reakcia na: Návrat do kancelárií môže byť ťažší ako prechod na home office

27.7.2021 02:07
Kto nepojde do prace ked sa mu nakaze dostane vypoved. Saskovanie zaockovanych a nezaockovanych neexistuje. Sadnu si tam lde sedli aj predtym.
Reagovať

RE: ja som dala výpoveď, teraz predávam svoju vagínu na pornhub com, žije sa mi ľahšie ako pred tým ;) reakcia na: bludy

27.7.2021 17:07
Ja som dala výpoveď, teraz predávam svoju vagínu na pornhub com, žije sa mi ľahšie ako pred tým ;) a zarábam trikrát viac. Nadržaní chlapi platia ako diví v dolároch ;)
Reagovať

RE: RE: ja som dala výpoveď, teraz predávam svoju vagínu na pornhub com, žije sa mi ľahšie ako pred tým ;) reakcia na: RE: ja som dala výpoveď, teraz predávam svoju vagínu na pornhub com, žije sa mi ľahšie ako pred tým ;)

31.7.2021 18:07
Som v severnej Amerike, kludne daj, mozno som z tych, co ti platia :D

RE: RE: nedám ti môj nick, určite by si ma chcel iba vyžrať, najviac platia Američani, Slováci sú skúpi, len by vyžierali reakcia na: RE: ja som dala výpoveď, teraz predávam svoju vagínu na pornhub com, žije sa mi ľahšie ako pred tým ;)

28.7.2021 16:07
nedám ti môj nick, určite by si ma chcel iba vyžrať, najviac platia Američani, Slováci sú skúpi, len by vyžierali holú pičku a sprepitné žiadne, zabudni, pracujem pre americkú klientelu :)

RE: RE: ja som dala výpoveď, teraz predávam svoju vagínu na pornhub com, žije sa mi ľahšie ako pred tým ;) reakcia na: RE: ja som dala výpoveď, teraz predávam svoju vagínu na pornhub com, žije sa mi ľahšie ako pred tým ;)

28.7.2021 00:07
daj tvoj nick ;p

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať