Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Neinvazívny test DNA: Zdravie pod kontrolou

4

Chceli by ste vedieť, či na vás niekde v budúcnosti nečíhajú nejaké zdravotné riziká? Alebo prečo máte problémy s trávením niektorých potravín? Či na ktoré športy máte predispozície? To všetko môžete zistiť veľmi jednoducho, stačí si dať urobiť test vašej DNA. Jej analýza je určená pre každého, komu záleží na vlastnom zdraví a chce podniknúť preventívne kroky, aby sa vyhol ochoreniam, pri ktorých mu hrozí zvýšené riziko prepuknutia.

Testovanie je rýchle a jednoduché, žiadne injekcie, nikam netreba chodiť. Na test DNA stačia len naše sliny, pričom ich odobranie je záležitosť na pár minút. Takáto služba je vo svete už pomerne bežná, na Slovensku ju ponúka biotechnologická spoločnosť DNA ERA.

Po objednaní príslušného balíčka (Lifestyle, Health, Complex) vám kuriér doručí zásielku so skúmavkou na odber slín spolu s inštrukciami na jej použitie. Po odbere vzorky vatovou tyčinkou, jej vložení do skúmavky a zaregistrovaní na webe stačí ju podľa inštrukcií zabaliť a objednať si jej vyzdvihnutie cez predplateného kuriéra. Potom už len ostáva čakať na výsledky, ktoré vám prídu do niekoľkých týždňov.

Vzorky sa posielajú do certifikovaného laboratória v Nemecku. DNA prechádza množstvom laboratórnych procesov, ktorých výstupom sú tzv. raw dáta, čo je vlastne tabuľka, ktorých výstupom je tabuľka s jednotlivými polymorfizmami, ktorá má viac ako 650 000 riadkov (RAW dáta). Interný softvér spoločnosti DNA ERA tieto RAW dáta náslende analyzuje a vyhodnocuje. Analýza DNA nediagnostikuje žiadne ochorenia, vždy ide len o genetické predispozície.

Výsledky analýzy dostanete v podobe komplexného reportu vo formáte PDF, ktorý má asi 230 strán. Analýza DNA dokáže odhaliť mieru genetického rizika viac ako 80 ochorení (onkologické,  srdcovo-cievne, trávenie, dýchanie, infekcie). Každé ochorenie, kde vám analýza DNA odhalí zvýšené riziko jeho výskytu, je podrobne vysvetlené. Správa informuje, čo dané ochorenie znamená, ako často sa vyskytuje v populácii, ale aj to, čo robiť v rámci prevencie. Pre tých, ktorí chcú ísť ešte viac do hĺbky, je k dispozícii aj vedecká časť opisujúca genetický mechanizmus v pozadí.

Report s výsledkami je štruktúrovaný v jednoduchom a zrozumiteľnom štýle. To je veľmi dôležité, pretože čítať medicínske texty je pre laika náročné. Okrem jednoduchého vysvetlenia daného zdravotného rizika sú k dispozícii aj odporúčania, ako zmeniť životný štýl či upraviť jedálny lístok, doplniť vitamíny či minerály, prípadne na ktoré typy potravín si dávať pozor. Pre tých, ktorí sa potrebujú poradiť o svojom špecifickom prípade, je k dispozícii na konzultácie odborný personál.

Súčasťou správy je aj sekcia zameraná na šport a výživu. DNA totiž zohráva kľúčovú úlohu aj pri štruktúre svalových vlákien a môže ovplyvniť väčšiu predispozíciu na silové alebo vytrvalostné športy. Bazálne skóre vám povie o vašom vrodenom talente na vykonávanie špecifických športových aktivít. Vaše genetické skóre sa vypočíta na základe genetických variantov v 49 génoch. Toto skóre hovorí o tom, koľko percent z genetických variantov, ktoré pozitívne vplývajú na danú schopnosť, máte. Trénovateľnosť vám prezradí, na aký typ vonkajšej záťaže sa vaše telo dokáže najlepšie adaptovať (vytrvalostné či rýchlostno-silové). Aby ste náhodou nedostali komplexy z vašich výsledkov, dozviete sa aj to, že človek so 100 % zastúpením genetických variantov pre danú schopnosť sa na Zemi narodí približne raz za 30 000 generácií... ☺ V tejto sekcii sa takisto dozviete o vašich genetických predispozíciách na určité typy zranení, takže budete vedieť, na aké typy športových aktivít by ste si mali dávať väčší pozor.

V časti venovanej výžive sa dozviete o predispozíciách na potravinové intolerancie či problémy asociované so zhoršeným vstrebávaním napríklad vitamínov a minerálov. Súčasťou výsledkov sú aj odporúčania od výživovej expertky, ktoré vás môžu nasmerovať k zmenám v stravovaní.

O dôležitosti prevencie vás možno presvedčí fakt, že Slovensko patrí celosvetovo medzi krajiny s najčastejším výskytom rakoviny hrubého čreva. Štatistiky uvádzajú, že keď je ochorenie podchytené včas, v prvom štádiu sa až 92 percent pacientov vylieči (niektoré zdroje uvádzajú až 99 percent). No keď príde pacient neskoro a je mu rakovina hrubého čreva diagnostikovaná v poslednom štádiu, len 12 percent pacientov bude o päť rokov ešte žiť.

Takže rozhodnutie, či nám na zdraví naozaj záleží, je naozaj v našich rukách.

 

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

4 komentáre

.......................... reakcia na: Neinvazívny test DNA: Zdravie pod kontrolou

20.3.2021 14:03
ved takyto test uz davno ponukala nejaka americka firma a to dokonca za 99 dolarov len, tu je trikrat drahsi.... no zase biznis...
Reagovať

oplati sa ? reakcia na: Neinvazívny test DNA: Zdravie pod kontrolou

9.3.2021 17:03
Tento test bude validny len do tej miery do akej su k dipospozicii masivne analyticke data k nemu.
T.j. dostatocne velka vzorka Europanov, idealne Stredoeuropanov s podobnymi zivotnymi navykmi a genetickymi suvislostami. Vtedy sa na zaklade zaplatenej vzorky da povedat, ano, taky ako ty maju sklony k tomu a k tomu. Obavam sa, ze takato databaza sa vyznamne tvori len v USA. Su v tomto svetelne roky popredu, nekaslu sa s nejakym GDPR a vysledky/databazy z mnohych medicinskych zariadeni sa bezne predavaju na komernce ucely ako by to chcela robit aj tato firma DNA ERA.
Reagovať

RE: oplati sa ? jasné, že áno reakcia na: oplati sa ?

19.3.2021 16:03
s vykonaním testu dávaš aj súhlas s gdpr, takže je to kóšér
Reagovať

RE: RE: oplati sa ? jasné, že áno reakcia na: RE: oplati sa ? jasné, že áno

10.4.2021 14:04
Pravdaže sa to oplatí, ale len pre tých ktorí na to majú dosť peňazí. Som na starobnom dôchodku a preto si tento test nemôžem dovoliť. Zdr.poi. Dôvera dáva 150€ ako kupón pri zakúpení tohto testu. Dala som si tento kód poslať, že využijem Vašu ponuku na test zdravia. No moje nemilé prekvapenie, napísalo mi pri uplatnení obj. že tento kúpón je neplatný. A na ten nejdrahší nemám ani s kupónom. Výsledok: mám kupón ale ho nemôžem využiť. Gratulujem. S pozdravom veľa zdravia Marta L.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať