SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Nie je to prvý apríl. Nanobionický špenát dokáže detegovať výbušniny

Technológie
0

Sila špenátu nie je len vo vysokom obsahu živín, ale podľa výskumníkov z MIT aj v možnosti fungovať ako senzor. Tím použil uhlíkové nanotrubice na to, aby dal tejto zelenine schopnosť detegovať výbušniny a bezdrôtovo prenášať informácie do mobilného zariadenia.

Inžinieri aplikovali roztok s nanočasticami na spodnú stranu listov, čo umožnilo, aby prenikli do vrstvy mezofylu, kde prebieha fotosyntéza. Takto vložené nanotrubice sa potom správali ako senzory schopné odhaliť vo vode, ktorú rastlina prijíma koreňmi, prítomnosť nitroaromatických zlúčenín, ktoré sa často používajú vo výbušninách, ako sú napr. nášľapné míny.

Ak sa takéto chemikálie nachádzajú vo vode, ktorú rastlina prijíma, uhlíkové nanotrubice v listoch emitujú fluorescenčný signál, ktorý môže snímať infračervená kamera, keď listy špenátu ožiari laser. Vedci spojili takúto kameru s lacným systémom Raspberry Pi a nastavili ho tak, že používateľ dostal e-mail, keď boli zistené takéto zlúčeniny. Michael Strano, vedúci výskumného tímu, sa vyjadril, že tento systém by sa dal nahradiť aj mobilným telefónom v kombinácii so správnou kamerou, samozrejme, po odstránení infračerveného filtra.

Proces detekcie výbušnín, teda cesta týchto chemikálií od koreňov k listom rastliny trvá asi desať minút. Systém v súčasnosti umožňuje vedcom odčítať signál z rastlín zo vzdialenosti jedného metra, ale pracujú na tom, aby to fungovalo aj na väčšie vzdialenosti. Výskumníci majú takisto záujem o využitie tejto technológie ako prostriedku na nadviazanie istého druhu konverzácie s rastlinami o ich vnútornom fungovaní.

Strano uverejnil článok opisujúci nanobionické rastliny v časopise Nature Materials.

Zdroj: newatlas.com

Redakcia

Všetky autorove články
nanobionicky spenat

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať