CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Nová batéria sľubuje revolúciu v odvetví elektromobility

7

Výskumníci z Tokijskej univerzity predstavili prelomový prototyp bezkobaltovej lítiovo-iónovej batérie. Bežné lítiovo-iónové batérie zvyčajne obsahujú kobalt, nikel a mangán, pričom kobalt hrá v ich chemickom zložení ústrednú úlohu. Keďže s ťažbou kobaltu sa spájajú etické a environmentálne problémy, vedci neúnavne skúmajú alternatívy. Jednou z bezkobaltových alternatív je batéria s fosforečnanom lítia a železa, ktorá sa môže pochváliť 30-percentným znížením nákladov v porovnaní so štandardnými lítiovo-iónovými batériami.

Tokijskí vedci však hľadali ešte účinnejšie a udržateľnejšie riešenie. Vyvinuli jedinečnú batériu s elektródami, ktoré kombinujú lítium, nikel, mangán, kremík a kyslík. Táto zložitá zmes vedie k vyšším hodnotám napätia, čo sľubuje výrazné zvýšenie energie v porovnaní s tradičnými lítiovo-iónovými batériami obsahujúcimi kobalt. Pri vývoji batérií s takýmito zložkami však pretrváva problém – časom majú tendenciu sa rozkladať, čím sa stávajú nevhodnými na dlhodobé používanie.

Výskumníci túto prekážku prekonali vďaka novému zloženiu elektrolytu. Elektrolyt 3,4 M LiFSI/FEMC je kľúčový pri vytváraní robustných pasivačných vrstiev na anóde. Zabezpečuje aj stabilitu proti redukčnej a oxidačnej degradácii. Výsledkom je prototyp malej gombíkovej batérie, ktorá si aj po 1000 cykloch nabíjania a vybíjania zachováva pôsobivých 80 % svojej úložnej kapacity.

Bezkobaltová lítiovo-iónová batéria Tokijskej univerzity je nielen prísľubom udržateľnejšej a etickejšej alternatívy k tradičným batériám, ale môže sa pochváliť aj približne o 60 % vyššou energetickou hustotou ako široko používané lítiovo-železofosfátové batérie. Zvýšená kapacita uskladnenia energie znamená dlhšiu životnosť a väčší výkon batérií pre elektrické vozidlá, smartfóny a iné aplikácie. Významnou výhodou je aj škálovateľnosť tejto inovácie, keďže na výrobu týchto moderných batérií možno využiť existujúce výrobné zariadenia.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Komentar reakcia na: Nová batéria sľubuje revolúciu v odvetví elektromobility

2.11.2023 10:11
Tieto komentare nechapem. Mozno je problem byt imunny na clickbaitove titulky, ale ked sa komentuje vedecke skumanie, tak je vzdy vela slubnych smerov. Ak to niekoho rozrusuje, tak nech cita len katalogy v predajni, kde bude len to, co sa uz predava.
Reagovať

Batergenius reakcia na: Nová batéria sľubuje revolúciu v odvetví elektromobility

1.11.2023 04:11
Clovek by cakal,ze ako v tom filme s tym rozvedenym fesakom Tomasom Krizom , bude stacit jedna AA cka na pohon rucnej vrtacky. Minimalne teda,sak chcem az tak vela? Tie snury a hladania zasuviek idu cloveku na nervy...
Reagovať

Nadpis reakcia na: Nová batéria sľubuje revolúciu v odvetví elektromobility

31.10.2023 14:10
Ale nadpis je zprávny Nová batéria SLUBUJE. Naslubovať sa dá koľko len chceš a dlhé roky.
Reagovať

revolucia reakcia na: Nová batéria sľubuje revolúciu v odvetví elektromobility

31.10.2023 13:10
3x tyzdenne revolucia a .... NIC.
Reagovať

RE: revolucia reakcia na: revolucia

1.11.2023 18:11
Presne tak.
Reagovať

revolucia reakcia na: Nová batéria sľubuje revolúciu v odvetví elektromobility

31.10.2023 13:10
3x tyzdenne revolucia a .... NIC.
Reagovať

Revolucia... reakcia na: Nová batéria sľubuje revolúciu v odvetví elektromobility

31.10.2023 08:10
... a dalsia REVOLUCNA baterka a potom dalsia PRELOMOVA a potomZASADNA a potom... kedy to ale clovek uzije v realnom zivote..??? Je pekne, za aj vedci za svoj plat nieco robia, ale bude lacnejsi chlieb?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať