ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Nová funkcia Windows 10 umožní znížiť spotrebu procesora o 90%

1

Microsoft uviedol nový nástroj EcoQoS zameraný na vývojárov, ktorý by mal pomôcť ich aplikáciám využívať menej CPU, znižovať spotrebu batérie a obmedziť spúšťanie ventilátorov. Novinka je v súčasnosti k dispozícii betatesterom v programe Windows Insider (zostavenie 21359). Ide o novú úroveň QoS (Quality of Service), ktorá tvorí súčasť projektu Sustainable Software, snahy spoločnosti dosiahnuť do roku 2030 uhlíkovú negativitu.   

Microsoft vysvetľuje, že „vyššie taktovacie frekvencie poskytujú vyšší výkon, ale s exponenciálne vyššou spotrebou energie“. Toto vyššie čerpanie energie môže mať za následok horšiu výdrž batérie, vyššie teploty a väčší hluk ventilátora. Pritom nie všetky úlohy si vyžadujú absolútne najvyšší výkon, takže Windows dynamicky prekonfiguruje procesor tak, aby poskytoval správnu rovnováhu medzi výkonom a energetickou účinnosťou, objasnil Raymond Li, programový manažér Windows Fundamentals.

Insideri nájdu v Správcovi úloh systému Windows novú experimentálnu funkciu s názvom Eco Mode (Ekologický režim), ktorá umožňuje používateľom priškrtiť jednotlivé procesy. Ak je proces príliš náročný na zdroje, používateľ môže znížiť jeho nároky a uvoľniť zdroje pre ďalšie aplikácie. 

SWAN_042021

„Vývojári môžu volať API, aby si výslovne zvolili svoje procesy a vlákna, ktoré majú byť označené ako EcoQoS, a o zvyšok sa postará Windows,“ poznamenáva Li. EcoQoS je ideálny pre služby na pozadí, aktualizačné aplikácie, synchronizačné nástroje, indexovacie služby a pod.

Microsoft vo vlastných testoch nameral zníženie spotreby energie procesorom o 90 %. Zatiaľ je EcoQoS k dispozícii iba pre mobilné procesory Intel 10. a 11. generácie, mobilné procesory AMD Ryzen 5000 Series a systém Qualcomm na báze čipov ARM pre počítače s Windows 10. Spoločnosť však uviedla, že rozšíri EcoQoS aj na stolové počítače a ďalšie notebooky.

Zdroj: zdnet.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nič nové reakcia na: Nová funkcia Windows 10 umožní znížiť spotrebu procesora o 90%

28.5.2021 13:05
Tento softvérový “gigant” sa nemá čím chváliť . Na podobnom princípe funguje iOS dlhé roky. Kradnúť dokáže každý tvoriť dokáže len génius
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať