Nová grafénová batéria sa nabíja neuveriteľne rýchlo a dlhšie vydrží

1

Rýchlejšie nabíjanie, dlhšia životnosť a nižšie teploty. To sú tri najväčšie prednosti lítiovej batérie naplnenej zázračným grafénom. Pracuje na nej spoločnosť Real Graphene a výhody, ktoré prináša integrácia grafénu, sú mimoriadne presvedčivé. A čo je ešte lepšie, technológia je už takmer pripravená na bežné použitie. „Vytvárame batériu, ktorá sa dokáže nabíjať veľmi rýchlo, je chladná a má dlhú životnosť, pokiaľ ide o cykly nabíjania,“ hovorí CEO spoločnosti Samuel Gong. Čo to presne znamená?

Sme zvyknutí, že bežné smartfónové batérie sa nabíjajú v priemere asi 90 minút, niekedy trochu rýchlejšie. No nabitie 3000 mAh batérie Real Graphene trvá približne 20 minút pri použití 60 W nabíjačky. Pokiaľ ide o životnosť, väčšina batérií v telefóne zvládne 300 až 500 nabíjacích cyklov, ale batérie Real Graphene môžu vydržať približne 1500 cyklov pri rovnakej kapacite. A keďže článok vytvára oveľa menej tepla, je podstatne chladnejší a aj bezpečnejší.

Grafén, ktorý je veľmi dobrým vodičom tepla aj elektriny, sa v batérii využíva dvoma spôsobmi. Je zmiešaný v roztoku s lítiom a do batérie sa pridáva ďalšia kompozitná vrstva v podobe plátka grafénu, ktorá slúži ako vodič elektriny a nevytvára veľa tepla. Real Graphene poskytuje svojim klientom kompletné batériové riešenie, teda nielen grafén a batériu, ale aj špeciálnu súpravu čipov, ktorá je potrebná na nabíjanie. Výroba grafénu vo forme plátkov je zložitý proces. Grafén je veľmi drahý a pri výrobe v laboratóriách môže stáť jeden plátok 25 dolárov.

Pred niekoľkými rokmi stálo kilo grafénu 300 000 dolárov. Hoci náklady na grafén v priebehu rokov klesli, výroba je stále veľmi drahá a zložitá. Preto niektoré proklamované grafénové batérie používajú iba grafit. Real Graphene iba nedávno začal vyrábať svoje špeciálne batériové články a niektorí výrobcovia ich už testujú. A čo keby výrobca chcel novú batériu použiť vo svojich telefónoch? Pretože batéria Real Graphene stále používa lítium, mohol by to urobiť jednoducho vymenením za zlepšenú verziu.

„Pridanie grafénového plátka nemá vplyv na atribúty bunky. Vrstva je hrubá len jeden až päť atómov, čo vôbec neovplyvňuje fyzikálne vlastnosti,“ vysvetľuje Gong. Články môžu mať rovnaký tvar a veľkosť. Hoci veľkosť je prakticky totožná, je tu zjavný cenový rozdiel. Odhaduje sa, že batéria Real Graphene by zvýšila náklady na existujúce lítiové batérie o 30 %. To by, samozrejme, zvýšilo aj cenu telefónu. Pravda, kupujúci získa batériu, ktorá sa nabíja rýchlejšie a bude pomalšie degradovať, takže aj telefón vydrží dlhšie.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
bateria elektrina energia grafén nabijanie veda vyskum inovácie

1 komentár

tak ci onak reakcia na: Nová grafénová batéria sa nabíja neuveriteľne rýchlo a dlhšie vydrží

28.1.2020 23:01
je to teda litiova alebo grafenova? A teda este na nej iba pracuju a nemaju. Ci ako to je. Ja som vladca sveta. Zatial iba tohoto entryifildu, ale pracujem na tom
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať