SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nová syntetická molekula zabíja rakovinové nádory

0

Aktivácia imunitného systému v mieste nádoru môže stimulovať imunitné bunky, aby ničili nádorové bunky. Jedna z možností je injekčné podanie imunostimulačných molekúl priamo do nádoru. Táto metóda však môže byť náročná v prípade rakoviny, ktorá je na ťažko dostupnom mieste. Výskumníci zo Stanfordu teraz vyvinuli novú syntetickú molekulu, ktorá kombinuje látku zameranú na nádor s inou molekulou, ktorá spúšťa aktiváciu imunitného systému. Táto imunoterapia zameraná na nádor sa môže podať intravenózne a dostane sa k nádoru v tele, kde získa imunitné bunky na boj proti rakovine.

Tri dávky novej imunoterapie predĺžili prežitie šiestich z deviatich laboratórnych myší s agresívnou formou rakoviny prsníka. Tri zo šiestich myší sa v priebehu niekoľkomesačnej štúdie vyliečili z rakoviny. Jediná dávka tejto molekuly spôsobila úplnú regresiu nádoru u piatich z desiatich myší. Syntetická molekula vykázala podobné výsledky aj na myšom modeli rakoviny pankreasu. Článok opisujúci štúdiu bude uverejnený online v časopise Cell Chemical Biology.

Liečba vychádza z predchádzajúcej štúdie, v ktorej sa priamo do miesta nádoru vstrekovala rovnaká aj iná látka aktivujúca imunitný systém. Štúdia ukázala, že táto kombinácia dokáže zlikvidovať nádory u myší, ako aj vzdialené metastázy. Zablokovala aj vznik nádorov u myší geneticky upravených tak, aby sa u nich spontánne vyvíjali nádory prsníka. Zatiaľ nevedno, kedy bude molekula s názvom PIP-CpG pripravená na testovanie na ľuďoch.

Keďže však časť molekuly zameraná na nádor (PIP) rozpoznáva určité proteíny nazývané integríny, ktoré sa nachádzajú vo vysokých hladinách na povrchu mnohých typov rakovinových buniek, výskum naznačuje budúcu možnosť voľne dostupnej liečby pre pacientov s rôznymi druhmi rakoviny. Výskumníci teraz skúmajú túto liečbu pri rôznych typoch rakoviny a v kombinácii s inými imunoterapeutickými metódami.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať