PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nová technológia na výrobu čistej energie

Technológie
2

Medzinárodný tím vedcov vytvoril novú technológiu, ktorá využíva chemický proces premieňajúci slnečné svetlo, vodu a oxid uhličitý na acetát a kyslík na výrobu vysokohodnotných palív a chemikálií, poháňanú obnoviteľnou energiou.

V rámci procesu sa baktérie pestujú na syntetickom polovodičovom zariadení známom ako fotokatalyzátor, čo znamená, že premena môže prebiehať bez pomoci organických prísad, tvorby toxínov alebo použitia elektriny.

Cieľom projektu je obmedziť nárast úrovne CO2 v atmosfére, zabezpečiť dodávky zelenej energie a zmierniť globálnu závislosť od fosílnych palív. Dokument s podrobnosťami o zisteniach výskumu tímu bol publikovaný v časopise Nature Catalysis (https://dx.doi.org/10.1038/s41929-022-00817-z).

Hoci v poslednom čase došlo k nárastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako je vietor a slnko, táto výroba nie je kontinuálna. „Aby sme zaplnili medzeru, keď nefúka vietor alebo nesvieti slnko, potrebujeme technológie, ktoré dokážu vytvoriť skladovateľné palivá a udržateľné chemikálie. Náš výskum sa touto výzvou zaoberá,“ vyjadril sa Dr. Shafeer Kalathil z Northumbrijskej univerzity, člen výskumného tímu. „Okrem zabezpečenia ďalších veľmi potrebných dodávok energie môže naša udržateľná technológia znížiť emisie skleníkových plynov a zohrávať kľúčovú úlohu v celosvetovom úsilí o dosiahnutie čistej nuly.“

Zdroj: phys.org

2 komentáre

co2 reakcia na: Nová technológia na výrobu čistej energie

9.8.2022 20:08
by ma zaujimalo preco pouzivaju v sklenikoch generatory CO2 kedze ho mame nadbytok?
Reagovať

RE: to mas tak: reakcia na: co2

10.8.2022 18:08
pouzivas bezpecny prehliadac Epic Privacy Browser s doplnkom nainstalovanou vpn proxy guard a tracker blocker umbrella a oni ta potom nemozu najst a nevedia, kto im pisal. lebo oni by ta radi pomucili za nazor, vies? :D nabuduce napis zo svojej ipcky, nie z botu a do rana si mrtvy :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať