PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Umelá inteligencia objavuje vlastnú „základnú“ fyziku

2

Fyzika je jednou z najprísnejších a rigidnejších vedných disciplín, ktorá je prešpikovaná dlhými rovnicami a zložitými meraniami. No predtým, ako bola zostavená aj tá najjednoduchšia rovnica, museli vedci najprv vyriešiť predchodcu rovníc: premenné systému.

Hod Lipson z Kolumbijskej univerzity a jeho kolegovia z Creative Machines Lab chcú lepšie pochopiť, ako prebieha proces objavovania fyzikálnych zákonov a ako ho možno zlepšiť pomocou strojového učenia. Na tento účel navrhli algoritmus strojového učenia, ktorý je schopný študovať fyzikálne javy „sledovaním“ videí, zachytávajúcich napr. pohyb kyvadla alebo blikanie plameňa, a produkovať množstvo premenných potrebných na vysvetlenie akcie.

Pre známe systémy bol algoritmus schopný predpovedať správny počet premenných v rámci 1 hodnoty a dokonca aj predpovedať premenné pre neznáme systémy. Zistenia boli zverejnené v časopise Nature Computational Science (https://www.nature.com/articles/s43588-022-00281-6).

Aj keď tento algoritmus nie je prvý, ktorý študuje údaje a pokúša sa z nich extrahovať fyzikálny vzťah, Lipson hovorí, že táto práca sa odlišuje tým, že algoritmu neboli poskytnuté žiadne informácie o počte alebo type predpokladaných premenných v systéme. Z tohto dôvodu nie je systém obmedzený na hľadanie premenných len ľudskou optikou, čo by podľa Lipsona umožnilo odhalenie skrytej fyziky v týchto systémoch.

Ľudia totiž pravdepodobne veľa vecí prehliadnu. Ak do procesu zapojíme výkon umelej inteligencie, „možno objavíme veci, ktoré sú super užitočné a zmenia spôsob nášho uvažovania“, hovorí Lipson. Aby svoj algoritmus pripravili, Lipson a jeho kolegovia mu ponúkli videá s dynamickým pohybom rôznej zložitosti. Zahŕňali známe pohyby, ako sú kyvadlá a hojdacie tyče, ako aj zatiaľ nepochopené pohyby, ako sú lávové lampy či blikajúce ohne.

Po preštudovaní týchto videí sa umelá inteligencia pokúsila modelovať javy o niekoľko krokov dopredu a vytvoriť zoznam čoraz menších premenných, ktoré boli zodpovedné za danú akciu. Nakoniec AI udala minimálny počet premenných, ktoré systém potreboval na presné zachytenie pohybu. 

Aj keď AI bola pri objavovaní správneho počtu premenných vcelku úspešná, je tu jeden veľký háčik. Môže povedať vedcom, že v systéme existuje určitý počet premenných, ale v súčasnosti jej chýba jazyk na opis toho, čo tieto premenné sú.

Vysvetliteľnosť je dlhodobým cieľom výskumu systémov umelej inteligencie, vedci zatiaľ majú ťažkosti so spätnou analýzou každého jedného konkrétneho rozhodnutia. V budúcnosti by sa umelá inteligencia mohla využiť aj na štúdium systémov mimo fyziky, napríklad evolúcie chorôb alebo klimatických zmien, hovorí Lipson.

Zdroj: vice.com

2 komentáre

Jazyk reakcia na: Umelá inteligencia objavuje vlastnú „základnú“ fyziku

18.8.2022 12:08
Jazyk Univerza je matematika, ale verím, že skutočne dospelá UI s nami prehovorí v každom jazyku..
Reagovať

Jazyk reakcia na: Umelá inteligencia objavuje vlastnú „základnú“ fyziku

18.8.2022 12:08
Jazyk Univerza je matematika, ale verím, že skutočne dospelá UI s nami prehovorí v každom jazyku..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať