Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Nová technológia premení plastový odpad na letecké palivo

Technológie
0

Výskumníci z Washingtonskej štátnej univerzity (WSU) vyvinuli inovatívny spôsob premeny plastov na komponenty leteckého paliva a iných hodnotných produktov, vďaka čomu je opätovné použitie plastov jednoduchšie a nákladovo efektívnejšie. Vedci dokázali v chemickej reakcii za hodinu pri miernych teplotách premeniť 90 % plastu na letecké palivo a ďalšie cenné uhľovodíkové produkty. Tím referuje o svojej práci v časopise Chem Catalysis.

Hromadenie odpadového plastu v posledných desaťročiach, ktorý znečisťuje oceány a pôvodné prostredie na celom svete, spôsobilo environmentálnu krízu. Zistilo sa, že pri degradácii malé kúsky mikroplastov vstupujú do potravinového reťazca a stávajú sa potenciálnou hrozbou pre ľudské zdravie. Recyklácia plastov však bola problematická. Pri najbežnejšom spôsobe mechanickej recyklácie sa plasty roztavia a znova formujú, čo však znižuje ich ekonomickú hodnotu a kvalitu pri použití v iných výrobkoch.

SWAN_042021

Chemická recyklácia môže viesť ku kvalitnejším produktom, vyžaduje si však vysoké reakčné teploty a dlhý čas spracovania, je teda príliš drahá a ťažkopádna. Z toho dôvodu sa napríklad v USA recykluje iba asi 9 % plastov. Výskumníci z WSU vyvinuli katalytický proces na efektívnu premenu polyetylénu, najbežnejšie používaného plastu, na letecké palivo a hodnotné mazivá.

Použili pri tom katalyzátor na báze ruténia a uhlíka a bežné rozpúšťadlo. Dokázali premeniť asi 90 % plastu na komponenty leteckého paliva alebo iné uhľovodíkové produkty do jednej hodiny pri teplote 220 stupňov Celzia, čo je nižšia teplota, ako sa zvyčajne používala.

Zdroj: eurekalert.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať