Nová zbraň vyradí nepriateľskú elektroniku z prevádzky

Bezpečnosť
5

Americké námorníctvo a letectvo testujú novú zbraň navrhnutú tak, aby sa zamerala na kritickú zraniteľnosť vojenských síl – na moderné elektronické zariadenia. Systém High-Powered Joint Electromagnetic Non-Kinetic Strike Weapon alebo HiJENKS skratuje elektroniku protivníka a robí ju nefuknčnou.HiJENKS, ktorý v súčasnosti prechádza poslednou fázou testovania v kalifornskej púšti, by dal Pentagonu možnosť ochromiť nepriateľa bez toho, aby niekoho priamo ohrozil. Moderná spoločnosť je odkázaná na elektronické zariadenia všetkého druhu.

Tieto zariadenia – od smartfónov až po moderné autá – fungujú na mikročipoch, ktoré sa dajú likvidovať mikrovlnným úderom. V deväťdesiatych rokoch sa americká armáda začala orientovať na nesmrtiace, tzv. soft kill zbrane, ktoré plnia svoje poslanie bez výbušných alebo kinetických efektov. Jedna vetva výskumného úsilia sa zamerala na využitie sily výbojov elektromagnetickej energie a ich použitie proti protivníkovi. Výsledkom bol projekt Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project (CHAMP).

CHAMP bol navrhnutý tak, aby sa zmestil na riadenú strelu s plochou dráhou letu AGM-86 odpálenú z bombardéra Boeing B-52 Stratofortress, mohol doletieť na konkrétny cieľ na nepriateľskom území a potom odpáliť svoju hlavicu. Výsledný impulz elektromagnetického žiarenia by spálil nepriateľské elektronické zariadenia, čím by sa životne dôležité vybavenie stalo bezcenným, a to bez poškodenia infraštruktúry a ohrozenia života. CHAMP mohol údajne zaútočiť až na sedem cieľov v priebehu jednej hodiny.

HiJENKS je nástupcom CHAMP. Riadená strela AGM-86 bola v roku 2019 vyradená z prevádzky, takže námorníctvo a letectvo sa rozhodli spolupracovať na novšej, zdokonalenej verzii. HiJENKS, spoločne vyvinutý námorným výskumným laboratóriom a výskumným laboratóriom vzdušných síl, je určený na „riešenie operačných problémov“, ktoré mal CHAMP. Pravdepodobne sa zmenšia rozmery a zníži hmotnosť zariadenia, ktoré bude určené pre rôzne platformy (strely s plochou dráhou letu JASSM, drony a pod.).

Ďalšie možné oblasti na zlepšenie sú zvýšený energetický výstup a schopnosť generovať viac impulzov. No ani nesmrtiace zbrane ako CHAMP a HiJENKS nie sú bez rizika. Ohrozené by mohlo byť napríklad civilné dopravné lietadlo, ktoré by sa dostalo do blízkosti energetického impulzu. Mikrovlnný úder by mohol zničiť aj prístroje v blízkej nemocnici. Klasický raketový či delostrelecký útok by však spôsobil podstatne väčšie škody ako elektromagnetický impulz.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Elektrosmazic- bojová mikrovlnka. reakcia na: Nová zbraň vyradí nepriateľskú elektroniku z prevádzky

20.7.2022 21:07
Myslím v 82hom som postrehol vynález neutronky.Tato bombicka pôsobí bez priznacnych efektov atomoviek.Rusi ju použijú,keď im už bude priharat.Znici všetko živé prúdom neutronov.Ukrajina nemôže vyhrať vojnu s Ruskom,pretože to Krym už pustiť nedokáže,abyvyrazne neoslabilio svoje mocenské postavenie.
Reagovať

Som robot reakcia na: Nová zbraň vyradí nepriateľskú elektroniku z prevádzky

20.7.2022 19:07
Keď zasiahnu Putinov drahý mobil, tak dostane infarkt. Stratí všetky kontakty na zlosynov v celom svete.
Reagovať

vodikova reakcia na: Nová zbraň vyradí nepriateľskú elektroniku z prevádzky

20.7.2022 12:07
myslis skor atomova
vyradial ale i elektriku no i materiu a organiku....
Reagovať

RE: vodikova reakcia na: vodikova

20.7.2022 14:07
To vyradí aj mikrovlnka na ktorej je tento vynález založený. Daj si do mikrovlnky usušiť mačiatko a mobil, uvidíš.
Reagovať

RE reakcia na: Nová zbraň vyradí nepriateľskú elektroniku z prevádzky

19.7.2022 19:07
Pekné, ale mikrovlnky už dávno nahradili vodíkové bomby v atmosfére, tie vedeli úspešne vyradiť polovodiče z prevádzky. Už desaťročia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať