PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Nový test dokáže odhaliť rakovinu krčka maternice, prsníka, maternice a vaječníkov až 4 roky pred vypuknutím choroby

0

Vedci tvrdia, že nový test zameraný na skríning štyroch druhov rakoviny, môže odhaliť rakovinu krčka maternice, prsníka, maternice a vaječníkov v niekoľkoročnom predstihu. V štúdii sa zistilo, že dokáže odhaliť viac ako polovicu žien, ktorých výsledky skríningu boli v poriadku, ale v nasledujúcich štyroch rokoch sa u nich objavili príznaky rakoviny.  

Odborníci sa domnievajú, že test, ktorý dokáže zachytiť aj markery DNA pre iné druhy rakoviny, by sa dal použiť na predpovedanie rakoviny prsníka, maternice, krčka maternice a vaječníkov v priebehu niekoľkých rokov – a to všetko z toho istého výteru.  Test má potenciál uchrániť tisíce žien pred bolestivými biopsiami tým, že označí tie, ktoré sú najviac ohrozené, ešte pred vznikom rakoviny. Takisto by mohol znamenať koniec mamografií, ktoré sa tradične používajú na vyšetrenie rakoviny prsníka u žien nad 50 rokov.

Nový test sa zameriava na metyláciu DNA, zvláštnu vrstvu navrchu DNA, ktorá určuje, akú špecifickú funkciu majú bunky. Štúdiom výterov z krčka maternice vedci zistili, že zmeny na bunkách možno pozorovať skôr, ako sa stanú rakovinovými.  V rámci súčasného skríningu sa ženy testujú na ľudský papilomavírus (HPV), vírus zodpovedný za 99 % prípadov rakoviny krčka maternice. Vzorky tých, ktoré majú pozitívny test, sa potom skontrolujú pod mikroskopom na bunkové zmeny, ktoré by sa mohli stať rakovinovými.

Výskumníci skúmali 1254 skríningových vzoriek krčka maternice od žien s bunkovými zmenami od nižšieho po vysoké riziko, žien s HPV, ale bez bunkových zmien krčka maternice a vzoriek od žien bez bunkových zmien krčka maternice, u ktorých sa do štyroch rokov vyvinuli bunkové zmeny s vysokým rizikom. Zistilo sa, že u osôb bez bunkových zmien, ktoré však mali HPV, sa bunkové zmeny objavili v nasledujúcich štyroch rokoch. 

Podľa zistení publikovaných v časopise Genome Medicine to fungovalo lepšie ako v súčasnosti dostupné metódy na detekciu ľudí s pokročilými bunkovými zmenami, ktorí potrebujú liečbu. Vedci sa domnievajú, že pozorným pohľadom na metyláciu DNA dokážu odhaliť rakovinu a možno aj predpovedať riziko vzniku rakoviny v budúcnosti. 

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať