PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Obávate sa problematickej bezpečnosťi aplikácie Zoom? Toto sú jej alternatívy

Bezpečnosť
1

Vďaka kanceláriám a školám, ktoré sú po celom svete uprostred krízy koronavírusu dočasne zatvorené, zaznamenala platforma pre videokonferencie Zoom obrovský úspech. Kvôli rastúcim obavám o bezpečnosť sa však množstvo spotrebiteľov začalo zaujímať o možné technologické alternatívy.

Medzi najdôležitejšie kritériá hodnotenia bezpečnosti platformy na videokonferencie patrí  šifrovanie hovorov medzi koncovými bodmi a zásady ochrany údajov,“ uviedol Charles Ragland, bezpečnostný technik spoločnosti Digital Shadows. Spoločnosti by mali byť v súlade s rámcami ochrany súkromia, ako je napríklad Všeobecné nariadenie o ochrane údajov (General Data Protection Regulation) alebo Zákon o ochrane spotrebiteľa, a mali by tiež používateľom oznamovať, aké údaje sa zhromažďujú a ktoré tretie strany môžu k týmto údajom získať prístup. Ponúkame vám zoznam niektorých z možností služieb pre videokonferencie, ktoré vám umožnia zostať v kontakte a zároveň chrániť svoje osobné údaje:

Skype

Vydaný v roku 2003 je jednou z najdlhšie aktívnych možností pre videohovory. Spoločnosť Microsoft kúpila Skype v roku 2011 a je bezplatnou voľbou pre videorozhovory typu one-on-one alebo group.

Výhody: Skype je zadarmo, ľahko použiteľný a všeobecne známy.

Nevýhody: Maximálny počet ľudí, ktorí sa môžu pripojiť, je 50, čo by spôsobilo zložitú situáciu pre väčšie organizácie alebo veľké stretnutia.

Microsoft Teams

Teams zaznamenal nárast denného počtu aktívnych používateľov o viac ako 37% počas iba jedného týždňa minulého mesiaca, z 32 miliónov na 44 miliónov po celom svete.

Výhody: Videoplatforma umožňuje prepojiť prostredníctvom prezentačnej funkcie na stretnutí až 250 ľudí alebo až 10 000 divákov. Používatelia môžu ľahko zdieľať súbory a četovať počas stretnutí, ako aj zdieľať obrazovku. Je zadarmo a integruje sa so Skype.

Nevýhody: Platforma je postavená predovšetkým pre podniky alebo „tímy“. Ľudia, ktorí chcú individuálny prístup, tak môžu urobiť prostredníctvom účtov Skype. Na pripojenie sa k schôdzam ho je ale potrebné stiahnuť, na rozdiel od programu Zoom, ktorý umožňuje používateľom zúčastňovať sa stretnutí iba prostredníctvom webových prehliadačov.

FaceTime

Vstavaná možnosť videohovoru pre produkty Apple je často prehliadanou možnosťou pre skupinové videorozhovory, ale z mnohých dôvodov je silný hráč.

Výhody: Apple je známy pre svoje silné šifrovanie, čo znamená, že spoločnosť nemôže vidieť, čo počas hovoru zdieľate. FaceTime je pre používateľov Apple zadarmo a nevyžaduje stiahnutie aplikácie.

Nevýhody: FaceTime je k dispozícii iba pre používateľov, ktorí majú zariadenia Apple. Na jeden hovor sa umožní pripojiť maximálne 32 používateľom a neumožňuje ľuďom využiť pripojenie pomocou odkazu, čo sťažuje šírenie informácií vopred o online udalosti.

Signal

Signal je šifrovaná aplikácia na odosielanie správ, ktorá sa všeobecne považuje za najbezpečnejšiu na svete - a čoraz viac sa dostáva do mainstreamu. Umožňuje síce veľké skupinové rozhovory, ale nie skupinové videohovory.

Výhody: Aplikácia je šifrovaná a má bezplatné stiahnutie.

Nevýhody: Signal neumožňuje skupinové videorozhovory, ale je užitočná pre videorozhovory typu one-on-one, ktoré vyžadujú silnú bezpečnosť a šifrovanie.

StarLeaf

Poskytovateľ videokonferencií so sídlom v Cambridge v Anglicku bol založený v roku 2008 a jeho popularita sa rozrástla, pretože sa prezentuje ako bezpečnejšia alternatíva videokonferencie k Zoomu. Spoločnosť uviedla, že objem hovorov na StarLeaf vzrástol o viac ako 1 000% v porovnaní s februárom 2020.

Výhody: Starleaf má sídlo vo Veľkej Británii a teda podlieha miestnym zákonom o ochrane osobných údajov. Spotrebiteľovi to tiež umožňuje vybrať si, kde budú jeho užívateľské údaje uložené. Používajú ho tiež zdravotnícke spoločnosti vo Veľkej Británii.

Nevýhody: Skôr než na individuálneho spotrebiteľa sa Starleaf zameriava na organizácie s 500 a viac zamestnancami. To môže predstavovať dobrú voľbu v rámci vášho zamestnania, ale už menej vhodnú na rozhovor s priateľmi. Starleaf umožní stretnutie iba 20 ľudí, ktorí majú na rozhovor maximálne 46 minút.

Jitsi Meet

Táto platforma pre videokonferencie bola založená v roku 2003 študentom vo Francúzsku. JitsiMeet získal popularitu aj ako bezpečnejšia alternatíva k Zoomu.

Výhody: Jitsi Meet je bezplatná, open-source (čo znamená, že vonkajšie strany môžu skontrolovať jej bezpečnosť), šifrovaná služba.

Nevýhody: Umožňuje maximálne 75 účastníkov četu a kvalitnejší zážitok s 35 účastníkmi alebo menej.

Houseparty

Viacero aktuálnych správ uvádza, že bezpečnosť aplikácie Houseparty bola prelomená. Spoločnosť však tvrdí, že tieto fámy boli dielom konkurencie.

Výhody: Pravdepodobne najzábavnejšia videokonferenčná aplikácia s množstvom hier a výziev na súťaženie.

Nevýhody: Keď začnete „domácu párty“, pôsobí to, že pripojiť sa môže ktokoľvek z vašich kontaktov. Je však možné „zamknúť“ izbu, v ktorej sa budú nachádzať tí ľudia, ktorých tam chcete mať. Podľa jedného výskumného pracovníka v oblasti bezpečnosti má Houseparty pochybné zásady ochrany osobných údajov a zhromažďuje „znepokojujúce množstvo“ informácií.

Google Hangouts

Pre tých, ktorí používajú službu Gmail, je služba Google Hangouts bezproblémovou možnosťou pre videorozhovory. Četovania sa môže zúčastniť až 150 ľudí, ale cez videohovor môže komunikovať naraz iba 25 ľudí.

Výhody: Aplikácia je zadarmo a je dostupná.

Nevýhody: Využite ju s vedomím, že Google bude mať ešte viac vašich údajov, ako už má. Ku Google Hangouts sa môžete pripojiť prostredníctvom Gmailu, aplikácie Hangouts alebo rozšírenia Chrome, vyžaduje si však účet Gmail. 

BlueJeans

Kalifornská platforma pre videokonferencie BlueJeans je dobrou voľbou pre pracovné tímy a stretnutia, ktoré vyžadujú trochu viac bezpečnosti ako stretnutie cez Zoom.

Výhody: Videá sú v predvolenom nastavení šifrované. Prístup k BlueJeans je možný prostredníctvom prehliadača a nevyžaduje si účet ani stiahnutie nového programu. 

Nevýhody: Nie je zadarmo. Základná verzia BlueJeans stojí 9,99 dolárov, ktorá umožňuje stretnutia pre 50 ľudí a 13,99 dolárov dáte za „pro“ verziu, ktorá umožňuje v rámci stretnutia 75 ľudí, okrem iných funkcií.

Zdroj: theguardian.com

Redakcia

Všetky autorove články
app aplikácia softver web online hovor video zabava

1 komentár

Teams sa dá použiť aj cez browser! reakcia na: Obávate sa problematickej bezpečnosťi aplikácie Zoom? Toto sú jej alternatívy

16.4.2020 17:04
Nie je pravda že musíte inštalovať aplikáciu, ide to aj cez prehliadač.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať