SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Obavy z používania laserových a mikrovlnných zbraní

Bezpečnosť
1

Hoci Pentagón vynakladá 1 miliardu dolárov ročne na vývoj laserových a mikrovlnných zbraní, podľa nových správ Úradu pre vládnu zodpovednosť (Government Accountability Office – GAO) čelí americká armáda vážnym problémom pri snahe o zavedenie tzv. zbraní so zameranou energiou. Mala by konsolidovať svoje úsilie, aby tieto peniaze neboli premrhané. Americká armáda, námorníctvo a letectvo pracujú na vývoji rôznych druhov zbraní s riadenou energiou. Najvýznamnejšie sú vysokoenergetické lasery (high energy lasers – HEL) a vysokoenergetické mikrovlnné zbrane (high power microwaves – HPM).

HEL je zbraň s úzkym lúčom, ktorá je vhodná na zasiahnutie priamych cieľov, ako je dron alebo raketa. Zbrane HPM zasahujú širšie pásmo a ich použitie nemusí byť smrteľné. HPM by mohla zostreliť roj dronov alebo zneškodniť vozidlá bez toho, aby poškodila cestujúcich. Obe zbrane by sa hypoteticky dodávali s neobmedzeným zásobníkom munície a ich streľba by bola oveľa lacnejšia ako streľba konvenčnou muníciou. Interceptor navrhnutý na zničenie jadrovej medzikontinentálnej balistickej rakety stojí USA 111 miliónov dolárov.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Laser, ktorý by dokázal to isté, by stál toľko, koľko treba na výrobu energie na jeho odpálenie. Podľa správy GAO sú tu tri hlavné problémy so zbraňami: technologické obmedzenia, obavy týkajúce sa používania na bojisku a etické a zdravotné problémy. Technológia nie je dostatočne vyspelá a Pentagón má problém nájsť civilných dodávateľov, ktorí by na nej pomohli pracovať. Napríklad HEL aj HPM je ťažké napájať na dlhý čas a zbrane na báze lasera strácajú účinnosť v hustej hmle alebo daždi.

Navyše zbrane sú také nové, že pravidlá na ich nasadenie nie sú jasné. Mikrovlnné zbrane pôsobia na takú širokú oblasť, že by mohli v bitke bez rozlišovania zasiahnuť civilné alebo spojenecké ciele. A potom sú tu etické obavy. Podľa GAO si nikto nie je istý, aké by boli dlhodobé účinky zbraní s riadenou energiou na ľudí, ktorí by im boli „úmyselne alebo neúmyselne vystavení“.

Zdroj: vice.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Laser zbrane reakcia na: Obavy z používania laserových a mikrovlnných zbraní

9.6.2023 20:06
Hviezdne vojny,ci pouzitie Rusmi v 60 tom ,proti Cinanom su iba legendy a rozpravocky? Skor si myslim,ze ucelom je spotrebovat stary ,,tovar,, a novych bujnych junakov,ktori by tym starsim zasluzilejsim komplikovali rozmanitymi sposobmi zivot.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať