Koniec nosenia dokladov? Občiansky a vodičský budeme mať v smartfóne

1

Už začiatkom roka sa hovorilo o tom, že Google pracuje na ukladaní digitálnych identifikačných dokladov do zariadení s Androidom. Teraz spoločnosť Qualcomm na svojom podujatí Tech Summit vniesla do veci viac svetla. Potvrdila, že jej čipy Snapdragon 865 a 765 budú ako prvé oficiálne podporovať ukladanie digitálnych ID. Umožní to API nazvané IdentityCredential, ktoré bezpečne uloží dokumenty, ako napríklad vodičský či občiansky preukaz, do zariadenia.

Používateľ bude môcť zobraziť uvedené dokumenty úplne alebo čiastočne v závislosti od situácie. Už dnes to síce umožňuje niekoľko aplikácií tretích strán, sú tu však isté obmedzenia. Napríklad akékoľvek informácie uložené týmto spôsobom nemožno redigovať. Jeden z hlavných nedostatkov digitálnej identifikácie je v tom, že sa môže použiť iba po zapnutí telefónu. Ak je mobil vybitý, používateľ má problém.

Vyriešiť by to mohol režim s nízkou spotrebou energie, určený výlučne na zobrazenie digitálnych identifikátorov. Web XDA Developers predpokladá, že budúca verzia systému Android, pravdepodobne Android R, umožní zariadeniam so správnym hardvérom bezpečne ukladať identifikačné karty a pristupovať k nim aj vtedy, keď zariadenie nebude mať dostatok energie na spustenie Androidu.

Pri pokuse o overenie (napr. priložením k bezdrôtovému terminálu) by sa aktivoval len čip s dokladmi a odoslal informácie prostredníctvom NFC. Nejaká energia by bola potrebná, ale oveľa menej ako na zapnutie celého zariadenia. Google a Qualcomm pracujú na tom, aby základy technológie boli na budúci rok pripravené. Možno bude spočiatku vyhradená pre smartfóny Pixel. Viac by sme sa mohli dozvedieť po vydaní beta verzie Androidu 11.

Zdroj: wccftech.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon inovácie sukromie Digital dáta Google Android

1 komentár

na Slovensku? reakcia na: Koniec nosenia dokladov? Občiansky a vodičský budeme mať v smartfóne

10.12.2019 23:12
Tu na Slovensku tak za 10 rokov, aj to pod podmienkou ze hranol so saklovou pojde za mreze. Ked sa min. vnutra prebudi, tak mozno bude nielen slovensko ale aj slovensko.sk pracovat a aj spolupracovat s googlom a qualcomom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať