SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Objavili nové skupenstvo vody: Superiónový ľad

5

Výskumníci objavili ďalšie skupenstvo vody, ktoré sa tak pridáva ku kvapaline, pevnej látke a plynu. Je známe ako „superiónový ľad“ a vedci ho charakterizovali ako „čudný čierny“ ľad, ktorý sa bežne vytvára v jadre planét ako Neptún a Urán. V štúdii publikovanej v časopise Nature Physics tím vedcov pod vedením Vitaliho Prakapenku, profesora Chicagskej univerzity, podrobne opísal extrémne podmienky potrebné na vznik tohto druhu ľadu. Predtým sa vedcom podarilo vytvoriť superiónový ľad vyslaním mohutnej rázovej vlny cez kvapku vody. Vtedy však existoval len chvíľku.

V novom experimente výskumný tím zvolil iný prístup. Vtlačili vodu medzi dva diamanty, najtvrdší materiál na Zemi, aby reprodukovali intenzívny tlak, ktorý existuje v jadrách planét. Potom použili röntgenové lúče s vysokým jasom na vystrelenie lasera cez diamanty na ohriatie vody. „Predstavte si kocku, mriežku s atómami kyslíka v rohoch spojenými vodíkom. Keď sa transformuje do tohto nového superiónového stavu, mriežka sa roztiahne, čo umožní atómom vodíka pohybovať sa, zatiaľ čo atómy kyslíka zostanú stabilné na svojom mieste,“ vysvetľuje Prakapenka v tlačovej správe.

„Je to niečo ako pevná kyslíková mriežka sediaca v oceáne plávajúcich atómov vodíka.“ Keď sa tím pozrel na výsledky pomocou röntgenového žiarenia, zistil, že ľad sa stal menej hustým. Opísali ho ako čierny, pretože inak interagoval so svetlom. Vedcov najviac prekvapilo, že superiónový ľad bol vytvorený pod oveľa menším tlakom, než pôvodne predpokladali. Mysleli si, že sa vytvorí až pri tlaku viac ako 50 gigapascalov, ale potrebných bolo len 20 gigapascalov.

Superiónový ľad neexistuje len vnútri vzdialených planét, je aj vnútri Zeme a zohráva úlohu pri udržiavaní magnetických polí našej planéty. Intenzívny magnetizmus Zeme chráni jej povrch pred nebezpečným žiarením a kozmickými lúčmi prichádzajúcimi z vesmíru. Planéty ako Mars a Merkúr nemajú magnetické polia a sú vystavené drsným podmienkam vesmíru. To je dôvod, prečo si tím myslí, že skúmanie superiónového ľadu môže hrať dôležitú úlohu pri hľadaní iných planét, ktoré môžu hostiť život.

Zdroj: cbsnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Výskumníci objavili ďalšie skupenstvo reakcia na: Objavili nové skupenstvo vody: Superiónový ľad

26.11.2021 12:11
Ad: Výskumníci objavili ďalšie skupenstvo vody, ktoré sa tak pridáva ku kvapaline, pevnej látke a plynu.

Nie som si istý, či by sa namiesto pojmu skupenstvo nemal použiť pojem fáza. A určite sa superiónový ľad nepridáva ku kvapaline, pevnej látke a plynu, lebo už doteraz poznáme prinajmenšom 10 známych fáz (skupenstiev?) vody.
Reagovať

RE: Je to skupenstvo a basta, čo na tom nechápete? reakcia na: Výskumníci objavili ďalšie skupenstvo

27.11.2021 13:11
Je to skupenstvo a basta, čo na tom nechápete?
Reagovať

Miroslav Remenár reakcia na: Objavili nové skupenstvo vody: Superiónový ľad

26.11.2021 08:11
"zohráva úlohu pri udržiavaní magnetických polí našej planéty."
polí alebo pólov?
Reagovať

RE: Jozef Cekárovič reakcia na: Miroslav Remenár

27.11.2021 13:11
netrepte bludy
Reagovať

RE: RE: Jozef Cekárovič reakcia na: RE: Jozef Cekárovič

27.11.2021 23:11
Jozef zopakuj si slovencinu zo ZS

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať