SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Obrovská solárna farma na Sahare môže okrem výhod priniesť aj riziko zmeny podnebia

Bezpečnosť
2

Desať najväčších solárnych elektrární na svete sa nachádza v púšťach alebo suchých oblastiach. Vedci si myslia, že Saharu, najväčšiu púšť na svete, možno premeniť na obrovskú solárnu farmu, ktorá dokáže pokryť štvornásobok súčasného svetového dopytu po energii. Boli už vypracované plány pre projekty v Tunisku a Maroku, ktoré by dodávali elektrinu pre milióny domácností v Európe.

Hoci čierny povrch solárnych panelov absorbuje väčšinu slnečného žiarenia, ktoré sa k nemu dostane, iba asi 15 percent prichádzajúcej energie sa premení na elektrinu; zvyšok sa vráti do prostredia ako teplo. Panely sú zvyčajne oveľa tmavšie ako zem, ktorú pokrývajú, takže veľká plocha solárnych článkov absorbuje množstvo energie a vydáva ju ako teplo, čím ovplyvňuje klímu. Keby boli tieto účinky iba lokálne, v riedko osídlenej a neúrodnej púšti by to nemuselo prekážať.

No rozsah inštalácií potrebných na potlačenie dopytu po fosílnej energii na svete by bol obrovský, zahŕňal by tisíce štvorcových kilometrov. Teplo spätne emitované z takejto veľkej oblasti bude prerozdelené prúdením vzduchu v atmosfére, čo môže mať regionálne alebo dokonca globálne účinky na podnebie. Štúdia z roku 2018  hovorí, že inštalácia masívnych solárnych fariem by mohla na Sahare vytvoriť vlhkejšie podmienky a viac zelene.

SWAN_042021

Model odhalil, že keď veľkosť solárnej farmy dosiahne 20 % z celkovej plochy Sahary, spustí sa spätnoväzbová slučka. Teplo emitované tmavšími solárnymi panelmi (v porovnaní s vysoko reflexnou púštnou pôdou) vytvára strmý teplotný rozdiel medzi pevninou a okolitými oceánmi, ktorý znižuje tlak vzduchu nad povrchom a spôsobuje, že vlhký vzduch stúpa a kondenzuje do dažďových kvapiek.

Vďaka pribúdajúcim zrážkam tu začne rásť vegetácia a púšť bude odrážať menej slnečnej energie, pretože rastliny absorbujú svetlo lepšie ako piesok a pôda. A čím viac rastlín tu bude, tým viac vody sa odparí a vytvorí sa vlhkejšie prostredie, spôsobujúce šírenie vegetácie. Obrovská solárna farma by teda mohla vyprodukovať dostatok energie na uspokojenie globálneho dopytu a zároveň premeniť jedno z najnepriateľskejších prostredí na Zemi na obývateľnú oázu. Bolo by to fajn, však? No nie tak úplne.

Nový model, ktorý zohľadňuje komplexné spätné väzby medzi vzájomne pôsobiacimi oblasťami svetového podnebia (atmosférou, oceánom a zemou a jej ekosystémami), ukázal, že vo vzdialených častiach pevniny a oceánu sa môžu na rozdiel od Sahary prejaviť nežiaduce účinky. Dôsledky teplejšej a zelenšej Sahary budú citeľné po celom svete – od sucha v Amazonke až po ustupujúce ľadovce v Arktíde.

Model naznačuje, že pokrytie 20 % Sahary solárnymi farmami zvýši miestne teploty v púšti o 1,5 °C. Pri 50-percentnom pokrytí teplota stúpne o 2,5 °C. Toto oteplenie sa nakoniec rozšíri po celej planéte a pri 20-percentnom pokrytí zvýši priemernú svetovú teplotu o 0,16 °C, pri 50-percentnom pokrytí o 0,39 °C.

Obrovský nový zdroj tepla na Sahare by navyše reorganizoval aj globálnu cirkuláciu vzduchu a oceánov a ovplyvnil zrážkové vzorce po celom svete. Úzke pásmo výdatných zrážok v trópoch by sa posunulo na sever, v oblasti Amazonky by to spôsobilo sucho, pretože z oceánu by prichádzalo menej vlhkosti. Úbytok zrážok v Amazónii by sa približne rovnal množstvu dodatočných zrážok, ktoré by padali na Saharu v dôsledku účinkov solárnych panelov.

Model tiež predpovedá častejšie tropické cyklóny na severoamerickom a východoázijskom pobreží. Veľké solárne farmy na svetových púšťach teda môžu pomôcť pri odklone od fosílnej energie, ale treba preskúmať aj ich výhody a riziká a zohľadniť veľa ďalších súvislostí spojených s reakciou atmosféry, oceánov a povrchu krajiny.

Zdroj: ideas.ted.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Prisiel som na to. reakcia na: Obrovská solárna farma na Sahare môže okrem výhod priniesť aj riziko zmeny podnebia

3.8.2021 13:08
Bude potrebne vyrabat panely bielej farby. Tie budu natolko schladzovat Saharu, ze sa tam bude dat lyzovat. A na Amazonke korculovat.
Reagovať

RE: Prisiel som na to. reakcia na: Prisiel som na to.

8.9.2021 12:09
Panely su cierne preto aby absorbovali slnecnu energiu. Bez dobrej absorbcie nebude dobra ucinnost- a o tu predsa ide ak sa a vyrabat elektricka energia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať