Drony pomáhajú bojovať so suchom tým, že vedia spustiť dážď

5

Vedci v Spojených arabských emirátoch (SAE) vyvinuli technológiu dronov, ktoré uvoľňujú elektrický náboj vo vnútri oblakov a vytvárajú tak dážď. V SAE implementujú túto technológiu na boj proti suchu a horúčavám v mestách, kde teploty pravidelne presahujú 40 °C. Drony zaznamenali úspech v Abú Zabí a Al Ajne, ako aj v Dubaji. Emiráty sú známe svojím mimoriadne horúcim a suchým počasím, ročne tu zaznamenajú iba 100 mm zrážok.

Národné meteorologické centrum SAE od začiatku tohto roka uskutočnilo už 126 letov s touto technológiou, ktorá sa označuje ako cloud seeding (osievanie oblakov) a je použiteľná aj v iných častiach sveta s podobnými problémami s teplom. Ide o zmenu rovnováhy nábojov v najmenších kvapôčkach oblakov. V súčasnosti prebieha výskum, ktorý má zistiť, či by sa podobná technológia dala použiť na zmenu klímy v USA. Americká verzia by si však vyžadovala mierne odlišnú metódu, než sa používa v SAE.

Predplatné NEXTECH 2021

Drony by na vyvolanie zrážok museli produkovať skôr kvapky jodidu strieborného ako elektrický náboj. Aj keď je cloud seeding určite vysoko inovatívna a účinná technológia, nevykorení príčinu typu počasia, proti ktorému bojuje, a nemusí byť trvalým riešením. Napriek tomu predstavuje účinnú formu produkcie vody pre krajiny, ktoré to zúfalo potrebujú.

Zdroj: greekreporter.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

To je reakcia na: Drony pomáhajú bojovať so suchom tým, že vedia spustiť dážď

5.8.2021 22:08
A kde bude chýbať voda, ktorú takto dostanú na zem tam, kde by nespadla?
Reagovať

cloud seeding reakcia na: Drony pomáhajú bojovať so suchom tým, že vedia spustiť dážď

30.7.2021 11:07
Seeding - neseeding - bol by v tom čert, keby sme túto planétu nedotali úplne na kolená ! Meníme genetické kódy, picháme do ľudí sajrajt, pestujeme a chováme anaboliká a antibiotiká ako potraviny, meníme klímu - "poručíme větru, dešti..."
Reagovať

RE: cloud seeding reakcia na: cloud seeding

31.7.2021 23:07
a este nechame prezit takym expertom ako si prave tym ze ich ockujeme, liecime antibiotikami, pomahame im rodit cisarskym rezom, vymyslame minimalnu siet nemocnic, vzdelavame lekarov atd. vrat sa na strom opica
Reagovať

RE: RE: cloud seeding reakcia na: RE: cloud seeding

1.8.2021 21:08
Zrovna cisarsky rez je u nas nespravne pouzivany a celkovo porodnictvo u nas je prilis "lekarske" a pozadu oproti ostatku uvedomelejsieho sveta...
Reagovať

cloud seeding reakcia na: Drony pomáhajú bojovať so suchom tým, že vedia spustiť dážď

30.7.2021 09:07
vraj osievanie oblakov. ty moj duchod medovy
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať