SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Okná z „inteligentného skla“ by mohli modulovať slnečné svetlo a nahradiť tak Wi-Fi

Technológie
0

Už v minulosti boli predstavené systémy, ktoré bezdrôtovo prenášajú dáta prostredníctvom vzorov blikajúceho svetla. Saudskoarabský tím z Univerzity vedy a techniky kráľa Abdullaha teraz vytvoril energeticky menej náročnú alternatívu, ktorá by mohla využívať modulované slnečné svetlo namiesto tradičného Wi-Fi. 

Systém využíva prvky „inteligentného skla“, známe ako Dual-cell Liquid Crystal Shutters (DLS). Tie rýchlo menia polaritu slnečného svetla, ktoré cez ne prechádza, a mohli by sa použiť v sklenených oknách veľkých miestností, ako sú kancelárie. Zmeny polarity slúžia na rovnaký účel ako jednotky a nuly v binárnom kóde a údajne nie sú ľudským okom vnímateľné.

Predplatné NEXTECH 2021

Testy však ukázali, že ich môžu detegovať a dekódovať kamery smartfónov. Dôležité je, že zatiaľ čo tradičné smerovače Wi-Fi využívajú 5 až 20 wattov elektriny, pri DLS je to iba 1 watt. Podľa vedcov by toto množstvo mohol dodať malý solárny panel. Systém by, samozrejme, fungoval iba vtedy, keď svieti slnko.

Mohol by sa teda použiť na úsporu energie počas dňa, pričom Wi-Fi sa spustí, keď slnko zapadne. Výpočty naznačujú, že v súčasnej podobe by sa dali prenášať dáta rýchlosťou 16 kilobitov za sekundu. Vedci by však chceli zvýšiť rýchlosť prenosu z kilobitov na mega- a gigabity za sekundu. Článok o výskume bol nedávno publikovaný v časopise IEEE Photonics.

Zdroj: newatlas.com.

 

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať